אכן בלתי הפיך?

"המצב בשטחים הכבושים הוא בלתי הפיך, ועכשיו כבר אין לישראל סיכוי להיפרד מן השטחים האלה". את המשפט הזה אנו שומעים שוב ושוב מפי פרשנים יודעי עתידות, מפי מתנחלים ואנשי ימין חוגגים, מפי שוללי קיום ישראל, וגם מפי רבים בשמאל המיואש.

אני מאלה החוששים, שדרכם של בנימין נתניהו והמתנחלים השולטים בו מוליכה את ישראל לאסון היסטורי.

העתיד הלא רחוק נראה לי קודר מאוד.

עם זאת, אני מציע להיזהר קצת בביטוי "בלתי הפיך". מי שזוכר את תקומת ישראל שלוש שנים לאחר השואה, מי שראה את אנואר סאדאת, נשיא מצרים, יורד ממטוסו בנמל התעופה בן גוריון, ואת מנחם בגין מקדם את פניו ומחזיר לו את כל סיני תמורת שלום, מי שהיה עד לקליטת מיליון עולים בתוך זמן קצר, מי שראה את יצחק רבין ושמעון פרס לוחצים את ידי יאסר ערפאת, מי שראה איך הדחפורים של שרון מוחקים את ההתנחלויות של שרון בעזה ובצפון הגדה, מי שראה את מיכאיל גורבצ'וב מפרק את העולם הקומוניסטי, מוטב שייזהר במלים "בלתי הפיך".

אני רחוק מאוד מלהיות בטוח בכך שפתרון שתי המדינות אכן יתגשם בקרוב, אבל בלתי הפיך הוא כנראה רק המוות, וגם את זה עוד נצטרך לבדוק.

==================

טור שהתפרסם בעיתון הארץ

הרשמה לעדכונים

"טייקון עצמו צריך לשלם מחיר. אני מסייע קודם כל לחוסכים שבצורה לא אחראית מצאו את חסכונותיהם אצלו בתאגיד. אני מסייע לתאגידים שיחזיקו מעמד ולא יפטרו עובדים. אבל אני כמדינה מסייעת רוצה לקבל נציגות בזה העיקר צריך לעשות.
אהוד ברק, גלובס
על המשבר הכלכלי וחילוץ הטייקונים 26.12.2008
יצחק רבין - 2013

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי - עמודה ראשית