כבר 19 שנים שאני צם ביום הזיכרון לרצח ראש הממשלה

כבר 19 שנים שאני צם ביום הזיכרון לרצח ראש הממשלה, בעקבות החלטת מועצת הרבנים הרפורמים לקבוע את יום הרצח כיום תענית. אני צם כדי להזכיר לעצמי שעניינו של היום הוא לא הזיכרון העצוב של הלילה ההוא בכיכר, ולא הזיכרון של יום המחרת, בו ניצבתי באמצע הלילה בתור הארוך לפני משכן הכנסת בדרך לחלוף על פני הארון, יחד עם סבא שלי, איש הפיקוד העליון של צה"ל ב-48', ששתק כל הלילה ההוא.

יצחק רבין

אני צם כדי להזכיר לעצמי שעניינו של היום הזה הוא חשבון הנפש על כל מה שנעשה ושלא נעשה אז, וחשבון הנפש על כל מה שקורה היום.

זה הווידוי שלי ליום הכיפורים הקטן (או צום גדליה השני) שהתווסף ללוח השנה שלנו לפני עשרים שנים:

על חטא שחטאנו באדישות, בבריחה מאחריות, בגבהות לב, בדעתנות, בהתעלמות מן הכתובת שעל הקיר;

על חטא שחטאנו בווכחנות לשמה, בזלזול בדעת האחר, בחוסר הקשבה, בטיפשות, ביהירות, בכעסנות, בלעג, במלחמות אחים;

על חטא שחטאנו בנטישת המשמר, בסלחנות לחציית קווים אדומים, בעצלנות, בפטפוטי סלון שבאו במקום מעשה, בצדקנות, ברחמנות על קיצונים, בשנאת חינם;

על חטא שחטאנו בתרדמה;

ועל כולם - סלח לנו, מחל לנו כפר לנו!

================

עמוד הפייסבוק של גלעד קריב

הרשמה לעדכונים

"העבודה הראשונה העומדת עתה לפני האנושות היא עבודה של חינוך עצמי. חינוך מתוך עצם החיים מתוך עצם עבודת החיים חינוך בחיים של יצירה על ידי חיים של יצירה .... יסוד החינוך הזה איננו הכרת הזכות כי אם הכרת האחריות ... האחריות והיצירה הן מותר האדמה מיתר בעלי החיים. ליצור ודע רק האדם ורק האדם יודע את טעם היצירה את שמחת היצירה ואת אורה העליון. וכן רק האדם המכיר והמשיג את איחודו המוחלט עם החיים והעולם מכיר ומשיג את אחריותו לכל החיים והעולם ... עצם רגש האחריות ... מעמידה את החיים האנושיים על יסוד של יצירה ושל חירות עליונה."
א.ד. גורדון, האדם והטבע עמוד 313-314

מאז 2004

כבר מעל 15 שנה, הבמה-הרעיונית מהווה את כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

יצחק רבין - 2014

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי