השופטים השמרנים לא ישמרו על איילת שקד

השרה שקד חושבת שהיא יכולה למנות שופטים שמרנים שיתפקדו כמעין בובות על חוטה של הממשלה השולטת. זה לא עובד ככה.

שופט הוא אדם שאמור להיות מקצוען בשקילות ערכים. זהו אדם שיש לו יושר מקצועי, הבנה רחבה של המהלכים שהוא עושה, כמו גם מה תהא השפעתם, והכי חשוב - הוא כל הזמן אמור לחשוב באופן ממלכתי ורחב. שופטים הם לא רובוטים. גם שופט עם אג'נדה מסוימת עשוי להיות לא צפוי ולא להחליט כפי שמצפים ממנו פלוניים או אלמוניים או איילת שקדיים כאלה ואחרים.

שום מינוי כזה או אחר לא אמור לשנות את זה. התהליך האדברסרי והמשטר הדמוקרטי פשוט לא יאפשרו לדבר כזה לקרות. שופט חייב בחובת נימוק. הוא צריך להסביר למה החליט מה שהחליט. שופט לא לבדו יושב, אלא יושבים איתו הקולגות שלו. עצם הישיבה וההתפלספות עשויה להוביל לשינוי דעה, לשכנוע. בנוסף, המינוי עצמו גורם לו להיות ממלכתי יותר ובעל חשיבה רחבה יותר - זו ליבת המהות של השופט או השופטת העליונים. אין גם לשכוח את דאגת השופטים לאמון הציבור במערכת - זהו ערך חיוני ומהותי לשם קיומה של מערכת משפט חזקה וטובה. גם הערך הזה משפיע.

שקד יכולה להתחיל ולהרוס את המערכת כולה, אבל צריך לחשוב על היום שאחרי ומה עלול לקרות פה (לי לא נראה שהיא רוצה בזה). היא אכן רוצה בית משפט שמרני יותר, ומתערב פחות, אבל היא צריכה להבין שגם זה לא מבטיח לה חסינות מביקורת שיפוטית.

וסתם הוכחה קטנה: הנה אליקים רובינשטיין הדתי, שכביכול נמנה על המערכת השמרנית, כותב שורה שאני בטוח שהוא חשב עליה הרבה מאוד זמן: "הממשלה חרגה מסמכותה!"

הרשמה לעדכונים

"האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית. יש לגנות אותה להוקיע אותה לבודד אותה. זו לא דרכה של מדינת ישראל. בדמוקרטיה יכולות להיות מחלוקות אך הכרעה תהיה בבחירות דמוקרטיות ..."
יצחק רבין, מתוך נאומו האחרון בעצרת השמאל בה נרצח 4 בנובמבר 1995
יצחק רבין 2016 - נלחמים בהסתה

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי - עמודה ראשית