הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

כשדגניה חגגה חמישים, הממשלה התרגשה. דווקא בן גוריון צינן את ההתלהבות

בחודש שעבר, בעת שממשלת ישראל התכנסה בדגניה א' לציון מאה שנים להקמתה, קיבלו חברי הקבוצה מידי מזכיר הממשלה, צבי האוזר, פרוטוקול ממשלה משנת 60', שאולי גרם להם אכזבה. התברר, כי כשדגניה חגגה חמישים, שקלה הממשלה לחוקק חוק לכבודה, "חוק דגניה", אך מי שפסל את הרעיון היה לא אחר מראש הממשלה, דוד בן גוריון.

שר התחבורה, יצחק בן-אהרן, שהציג את החוק, אמר כי "המאורע של יובל אם-הקבוצות הוא דבר מה מיוחד", ולכן יש להפכו לאירוע חינוכי: "החוק קובע - מדי שנה בשנה, מפגש הנוער הישראלי, על כל שכבותיו, עם משקי ההתיישבות העובדת".

אך בן גוריון חשב שהחוק "משונה". "דגניה לא זקוקה לחוק. יש כאן הבעת רגש של כולנו, הבעה חופשית. משתתף בזה מי שרוצה", אמר, "אבל יש לציין הדבר בבתי הספר ולסדר ישיבה מיוחדת בכנסת". שר החקלאות משה דיין, "בן דגניה היחיד בישיבה", כהגדרת ראש הממשלה, חשב גם הוא שההצעה "פגומה". "איני אומר שאין הערכה ל(תנחום) תנפילוב, ליוסף ברץ (ממייסדי דגניה)... אבל אם המדינה נותנת להם אות ראשונים, לא ייתכן שלא לתת לביל"ויים".

שרת החוץ, גולדה מאיר צידדה בחוק. "הדור הזה זקוק לאיזה דבר שיזכיר לו באופן כמעט אבטומטי שיש חקלאות ויש התיישבות ויש קיבוץ". גם שר המשטרה, בכור שלום שטרית, תמך בחוק, משום שלדבריו "אם מורה לא ירצה לדבר על דגניה, לא ידבר. אני סבור כי בבתי הספר של אגודת ישראל לא ידברו על דגניה". בסיום הישיבה הוחלט לשקול את הדבר מחדש בוועדת השרים, וכידוע, משם הוא כבר לא חזר.

והנה הפתעה: את הפרוטוקול המלא ניתן לקרוא בעמוד הפייסבוק של מזכירות הממשלה.

המאמר המלא, פורסם באתר עיתון הארץ בתאריך 12.11.2010.

הרשמה לעדכונים

"צריך להיות אדם שכל הזמן פועל למשהו ואני אומר אתה תמיד גדול כגודל העניין שאתה משרת ואתה נהייה קטן אם אתה משרת רק את עצמך."
שמעון פרס, ראיון ב-YNET יולי 2005

מאז 2004

כבר מעל 15 שנה, הבמה-הרעיונית מהווה את כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

הבמה בטוויטר

The_Proletariat
The_Proletariat פניית נשים חרדיות ליו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי: "פונות ומבקשות ממך להיות חלק ממהלך תיקון היסטורי וחברתי ראשון במעלה ולהשתמש בשיריונים שלך להצבתה של מיכל במקום חזק ברשימתך". קרדיט: @talschneider #%D7%94%D7%A2%D7%91%D7%95%D7%93%D7%94 www.lab... pic.twi...
12:54PM Feb 15
The_Proletariat
The_Proletariat גם בשישי הזה, פעילי העבודה צבעו את מחלף הכפר-הירוק וכביש5. מוקדש לחבר @AybeeBinyamin . pic.twi...
11:02AM Feb 15
The_Proletariat
The_Proletariat מפלגת העבודה הייתה ועדין המפלגה הכי ״מזרחית״ בישראל והעמידה: 1 נשיא מדינה 2 שרי בטחון 4 מזכ״לי מפלגה 3 יושבי ראש 3 יושבי ראש הסתדרות ואין ספור חברי כנסת ושרים אז אל תבחרו בה, שנאו אותה - אבל האמת מביטה בכם בפנים. #%D7%94%D7%A2%D7%91%D7%95%D7%93%D7%94
06:48AM Feb 15

העבודה בטוויטר

Eranhermoni
Eranhermoni עתירת ש"ס נגד אוטובוס השבת של מפלגת העבודה והתנגדותה הגורפת לתחבורה ציבורית מוגבלת בשבת, מגלמת תפיסה אנטי-חברתית שכן כל המטרה של תחב"צ בשבת היא למנוע עוול ממי שאין להם כסף לרכב פרטי, ואנטי-יהודית שכן אין בינה לבין הערך של חיה ותן לחיות-דבר וחצי דבר. בע"ה אחרי הבחירות נשנה את זה.
01:15PM Feb 15
GabbayAvi
GabbayAvi לא ניתן לש״ס לקבוע אם תהיה תחבורה ציבורית בשבת. pic.twi...
01:12PM Feb 15
GabbayAvi
GabbayAvi אריה, למיליוני ישראלים זה חשוב. לא בשכונות ולא בערים חרדיות. זה צודק ולכן נילחם על זה וזה יהיה. שבת שלום twitter...
12:31PM Feb 15
GabbayAvi
GabbayAvi העתירה של ש"ס לא תעצור אותנו. אוטובוס השבת שלנו ייסע בשבת הזאת, והרבה אוטובוסים יסעו בשבת אחרי הבחירות. זאת התחייבות שלנו. pic.twi...
12:25PM Feb 15
HavodaParty
HavodaParty נורמלי להיות ימני pic.twi...
10:40AM Feb 15
יצחק רבין - 2008

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי - עמודה ראשית