הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

כשדגניה חגגה חמישים, הממשלה התרגשה. דווקא בן גוריון צינן את ההתלהבות

בחודש שעבר, בעת שממשלת ישראל התכנסה בדגניה א' לציון מאה שנים להקמתה, קיבלו חברי הקבוצה מידי מזכיר הממשלה, צבי האוזר, פרוטוקול ממשלה משנת 60', שאולי גרם להם אכזבה. התברר, כי כשדגניה חגגה חמישים, שקלה הממשלה לחוקק חוק לכבודה, "חוק דגניה", אך מי שפסל את הרעיון היה לא אחר מראש הממשלה, דוד בן גוריון.

שר התחבורה, יצחק בן-אהרן, שהציג את החוק, אמר כי "המאורע של יובל אם-הקבוצות הוא דבר מה מיוחד", ולכן יש להפכו לאירוע חינוכי: "החוק קובע - מדי שנה בשנה, מפגש הנוער הישראלי, על כל שכבותיו, עם משקי ההתיישבות העובדת".

אך בן גוריון חשב שהחוק "משונה". "דגניה לא זקוקה לחוק. יש כאן הבעת רגש של כולנו, הבעה חופשית. משתתף בזה מי שרוצה", אמר, "אבל יש לציין הדבר בבתי הספר ולסדר ישיבה מיוחדת בכנסת". שר החקלאות משה דיין, "בן דגניה היחיד בישיבה", כהגדרת ראש הממשלה, חשב גם הוא שההצעה "פגומה". "איני אומר שאין הערכה ל(תנחום) תנפילוב, ליוסף ברץ (ממייסדי דגניה)... אבל אם המדינה נותנת להם אות ראשונים, לא ייתכן שלא לתת לביל"ויים".

שרת החוץ, גולדה מאיר צידדה בחוק. "הדור הזה זקוק לאיזה דבר שיזכיר לו באופן כמעט אבטומטי שיש חקלאות ויש התיישבות ויש קיבוץ". גם שר המשטרה, בכור שלום שטרית, תמך בחוק, משום שלדבריו "אם מורה לא ירצה לדבר על דגניה, לא ידבר. אני סבור כי בבתי הספר של אגודת ישראל לא ידברו על דגניה". בסיום הישיבה הוחלט לשקול את הדבר מחדש בוועדת השרים, וכידוע, משם הוא כבר לא חזר.

והנה הפתעה: את הפרוטוקול המלא ניתן לקרוא בעמוד הפייסבוק של מזכירות הממשלה.

המאמר המלא, פורסם באתר עיתון הארץ בתאריך 12.11.2010.

הרשמה לעדכונים

"צריך להיות אדם שכל הזמן פועל למשהו ואני אומר אתה תמיד גדול כגודל העניין שאתה משרת ואתה נהייה קטן אם אתה משרת רק את עצמך."
שמעון פרס, ראיון ב-YNET יולי 2005

מאז 2004

כבר מעל 15 שנה, הבמה-הרעיונית מהווה את כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

הבמה בטוויטר

The_Proletariat
The_Proletariat ״בלי הערבים המרכז-שמאל לא יגיע לשלטון, ובלי המרכז-שמאל לציבור הערבי לא תהיה יכולת השפעה על קבלת ההחלטות במדינת ישראל״ (מוחמד דראושה @SharedSociety )- זהו כל הסיפור. www.haa...
03:45PM Apr 21
The_Proletariat
The_Proletariat די היה לרשום ״לאף אחד לא אכפת״ וכדי לסכם את העשור האחרון במציאות הישראלית ובמקום ההקדמה הארוכה.
02:25PM Apr 21
The_Proletariat
The_Proletariat טלפון מחבר מפלגה ותיק, חובש כיפה שחורה, חבר סניף שמשתף בכאב על מצב המפלגה ודוחק בי להתמודד על הראשות ... הבטחתי לשקול.
09:56AM Apr 21

העבודה בטוויטר

GabbayAvi
GabbayAvi למי שכבר הגיע ולמי שעוד בפקק, למארחים ולמתארחים, למי שקורא כל פסיק בהגדה ולמי שרק מחכה לאוכל - חג שמח! שנדע לא רק ממה אנחנו רוצים להיות חופשיים, אלא גם למען מה. חג שמח. pic.twi...
01:56PM Apr 19
NoarHavoda
NoarHavoda pic.twi...
11:09AM Apr 19
HavodaParty
HavodaParty מפלגת העבודה דוגלת בשקיפות. לא רק במערכות השלטון וברמה הלאומית, אלא קודם כל ולפני הכל - אצלנו בבית. www.fac...
01:05PM Apr 17
יצחק רבין - 2008

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי - עמודה ראשית