הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

בן גוריון מכריז מלחמה על השוק השחור

"שיחה זו לא באה לבשר ישועות או לגלות חדשות ונצורות. כוונתה היא הרבה יותר צנועה ופשוטה", הצהיר ראש הממשלה דוד בן גוריון בתחילת דברים שאמר לאזרחי ישראל ב-3 באוקטובר 1950. רגילים היו לשמוע מפיו הכרזות גדולות שעניינן ייסוד, הקמה, מלחמה, מאבק, עצמאות, הגנה ואחדות, ונושאים אחרים שנכתבו בהיסטוריה כבר עם הגייתם. הפעם טיפל בן גוריון במה שכונה למחרת במאמר המערכת של "הארץ" "ענייני-חולין".

בעצם, לא רק עניין חולין, אלא עניין שנוגד את דימויו של העם בישראל כעם מוסרי וצודק, מאוחד כולו למטרת בנייתו בארץ; ושלא כמו גבורתו של העם במלחמת השחרור, שראוי היה לה שתונצח מדור לדור, כאן היה עניין שצריך למחותו מיד: "ספסרות מגונה ופושעת" שפשתה בישראל מאז החל הקיצוב במצרכים. זו נובעת ממחסור אובייקטיבי, אבל גם, הודה בן גוריון בפה מלא, מליקויים בהתנהלות הממשלה: "חוסר תיאום בין משרדי האוצר, האספקה, התחבורה ומסחר ותעשייה", שהוא "אחד הגורמים לליקויים באספקה מסודרת ולחוסר פיקוח מספיק ויעיל".

אבל גם תיקון הליקויים באספקה לא ימחק את השוק השחור בלא שיתוף פעולה של הציבור, הסביר ראש הממשלה. הספסרות, הבהיר, "מעמידה בסכנת קיום את המשק והמטבע שלנו, פוגעת קשה בהמוני העם, משמשת מקור עידוד לגניבות ומעילות ושחיתות, ומערערת יסודות המוסד הציבורי". משתפי הפעולה אינם רק רודפי בצע בודדים "שקוראים להם בשם הנאה שוק שחור", הדגיש ראש הממשלה; "אלא חוגים רחבים ומתרחבים הם שותפים לעבירה". דוד בן גוריון, קבע מאמר המערכת שלמחרת, "גמר אומר לקחת חלק פעיל בעיצוב הקו של מדיניותנו הכלכלית"; ליצור "אווירה מוסרית מתאימה", שהיא "בבחינת אחד התנאים המוקדמים ההכרחיים להצלחת המאמץ של מלחמה בשוק השחור".

עד כמה יוצא דופן היה נאומו זה אפשר ללמוד מאותו מאמר מערכת, אשר נפתח במלים: "ראש הממשלה דיבר אמש אל אזרחי ישראל בנימה שלא נשמעה עדיין מפיו בהזדמנויות קודמות. היתה זו נימה של דאגה רצינית לענייני-חולין; לא קריאה להתנשאות מעל הגבלות השעה והמקום אל הפסגות הנעלות של הייעוד ההיסטורי, אלא פניה להישיר לכת באותו תחום המוקף הגבלות בלתי נעימות אך בלתי נמנעות... הפצרה בציבור שיחדל לפרוק את העול, לאחר שעמד במבחן הדרמטי של מלחמת השחרור. דעתו של ראש הממשלה נתונה לבעיות הכלכלה שלנו, ועובדה זו גרמה לשינוי בסגנון דיבורו, שהוא אופיני למדי. שינוי זה יש לברך עליו; ואם נאומו הבליט ביקורת עצמית ולעתים אף נימה של וידוי, הרי יש לאחל לכל חלקי הציבור, אף לאלה הקרובים ביותר לראש הממשלה, שלא יסתפקו בהאשמת מתנגדיהם הפוליטיים, אלא ילכו בדרכו של מר בן גוריון גם בשטח זה".

את שהחסיר העם במידת מוסר, מילא ראש הממשלה האחראי. הוא גם הדגיש בדבריו את האמונה ב"בצבורנו ובמאור המוסרי הגנוז בנפשו, לפעמים בלי ידיעתו. למרות העייפות וההתפרקות המוסרית שהתפשטה בציבור לאחר המתיחות הדרמטית של מלחמת השחרור, למרות הטרוניות והטענות - הצודקות והבלתי צודקות - נגד הממשלה ונגד המנגנון; נגד הצנע ונגד הקיצוב והפיקוח, למרות התעמולה הפוליטית והפולמוס המפלגתי שאינם נקיים מדמגוגיה נפסדת, למרות העיתונות הצהובה המוסיפה לא מעט לעכירת הרוחות" - מנה בן גוריון את המוקשים הטמונים בתלם המוסרי של העם - הרי צבורנו בכללו נאמן למדינת ישראל וליעודיה הגדולים: בטחון, קיבוץ גלויות, בניין הנשמות".

שבוע אחר כך שיבח את ראש הממשלה, גם אם בטון מתנשא משהו, בעל הטור "בעיניי גר הגר בתוכנו": "תפקידה של הממשלה הוא להביא לידי התנערות זו על ידי מנהיגות אמיצה וכן על ידי שלטון טוב ומעורר בטחון. מר בן גוריון יווכח על נקלה שאוקיה של מנהיגות עדיין שווה בעיני האדם ברחוב יותר מקילוגראם של מרגרינה".

המאמר המלא, פורסם באתר עיתון הארץ בתאריך 3.10.11.

הרשמה לעדכונים

"אנחנו הבית של כל יהודי בעולם אנחנו המקלט אנחנו גם האחריות."
יצחק רבין, מתוך נאום בקונגרס הציוני בירושלים (ה-3 בפברואר 1992)

מאז 2004

כבר מעל 15 שנה, הבמה-הרעיונית מהווה את כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

הבמה בטוויטר

The_Proletariat
The_Proletariat ״בלי הערבים המרכז-שמאל לא יגיע לשלטון, ובלי המרכז-שמאל לציבור הערבי לא תהיה יכולת השפעה על קבלת ההחלטות במדינת ישראל״ (מוחמד דראושה @SharedSociety )- זהו כל הסיפור. www.haa...
03:45PM Apr 21
The_Proletariat
The_Proletariat די היה לרשום ״לאף אחד לא אכפת״ וכדי לסכם את העשור האחרון במציאות הישראלית ובמקום ההקדמה הארוכה.
02:25PM Apr 21
The_Proletariat
The_Proletariat טלפון מחבר מפלגה ותיק, חובש כיפה שחורה, חבר סניף שמשתף בכאב על מצב המפלגה ודוחק בי להתמודד על הראשות ... הבטחתי לשקול.
09:56AM Apr 21

העבודה בטוויטר

GabbayAvi
GabbayAvi למי שכבר הגיע ולמי שעוד בפקק, למארחים ולמתארחים, למי שקורא כל פסיק בהגדה ולמי שרק מחכה לאוכל - חג שמח! שנדע לא רק ממה אנחנו רוצים להיות חופשיים, אלא גם למען מה. חג שמח. pic.twi...
01:56PM Apr 19
NoarHavoda
NoarHavoda pic.twi...
11:09AM Apr 19
HavodaParty
HavodaParty מפלגת העבודה דוגלת בשקיפות. לא רק במערכות השלטון וברמה הלאומית, אלא קודם כל ולפני הכל - אצלנו בבית. www.fac...
01:05PM Apr 17
יצחק רבין - 2013 שלום עכשיו

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי