את מי שר האוצר שכח להזמין?

Thank you for rating this article.

לפני שמתחילים שאלון קצר. למה? נגיד שבגליל התקיים אירוע הקמת קרן מיוחדת להעצמת נשים בתחום המדע. ובאותו שבוע בדיוק הוקמה ביוזמתנו שדולה חדשה לפיתוח הנגב. בעזרת הנתונים אוכל לעדכן אתך בהתפתחויות שיש להם קשר ישיר אלך. כדי להעביר לך את העדכונים שמעניינים אתך.

כמובן שנשמור בקפדנות על המידע אותו תספקו לנו בהתאם לנדרש בחוק.

לחצו כאן לשאלון פרטים אישים

אז מה קרה השבוע?

נניח שהייתם רוצים לשפץ את הבית. ונניח שבת דודה שלכם היא מעצבת פנים, מהמקצועיות שיש. ובעלה קבלן שכבר בנה דבר או שניים בחייו. לא הייתם מתייעצים אתם רגע לפני שהייתם מתחילים את השיפוץ? הגיוני, לא?

השבוע התברר לי, שוב, שממשלת ישראל לא ממש פועלת לפי ההיגיון הסביר. ביטוח לאומי הוא גוף ממשלתי. הוא הזרוע שמטפלת בפועל במדיניות הרווחה של מדינת ישראל. אבל את המסמך שפורסם ע"י הביטוח הלאומי ומדבר על ההשלכות של התקציב הנוכחי על העוני בישראל איש בממשלת ישראל לא הכיר. יצרו תקציב, ישבו שעות עם פקידי האוצר, התייעצו עם יועצי תקשורת ואסטרטגים אבל אף אחד לא שאל את הגוף המקצועי למה יגרום התקציב הזה בשטח. בחיים האמיתיים.

האמת? אני לא מבין את זה. ממשלה חייבת להתייעץ עם הגופים המקצועיים שלה. מסמך כזה, שאומר במפורש שגזירות התקציב יכניסו למעגל העוני עוד עשרות אלפי משפחות וילדים, לא אמור להתפרסם בעיתון אלא להגיע לשולחנו של שר האוצר רגע לפני שהוא חותם על הצעת התקציב. איפה המוח שמתאם בין יד ימין ליד שמאל?

העלאת המע"מ מקשה על השכבות הנמוכות. ביטול נקודת הזיכוי במס הכנסה פוגעת בהן גם כן. התקציב הזה דוחף יותר ויותר משפחות מתחת לקו העוני ואז המשפחות הללו הופכות לנזקקות. שירותי הרווחה חייבים לטפל בהן, מערכת החינוך מתגייסת, כל המערכות חייבות לעטוף ולגבות את אותן משפחות. משפחות עניות, בסופו של דבר, עולות למדינה יותר.

בעקבות המסמך הוצאתי מכתב דחוף ליו״ר ועדת הכספים ח״כ סלומיאנסקי. אני דורש שמנכ״ל הביטוח הלאומי יגיע לועדת הכספים ויציג את המסמך ואת עמדתו כלפי התקציב בפני חברי הכנסת. אם הממשלה לא מקשיבה לגורם המקצועי נטול הפניות אנחנו, חברי  הועדה, נקשיב לו ונסיק את המסקנות שאנחנו צריכים להסיק בנוגע לתקציב. אנחנו, להבדיל מהממשלה, נעשה עבודה מקצועית.

"גרעון מינימלי ... לא צריך להיות יעד כלכלי. היעדים הכלכליים הם צמיחה, צמצום פערים והורדת היקף האבטלה."
ד"ר אסתר אלכסנדר

מאז 2004

כבר מעל 17 שנה, הבמה-הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

הרשמה לעדכונים

יצחק רבין - ידיעות אחרונות

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי