צוק איתן - המטרה האסטרטגית הושגה!

למרות הטענות הביקורת על תפקוד הממשלה והצבא סביב מבצע צוק איתן, אני טוען שראש הממשלה – בנימין נתניהו ושר הביטחון דאז – משה יעלון, דווקא השיגו את המטרה המדינית האסטרטגית שהציבו לעצמם.
המטרה שאליה חתרו לא הייתה הפלת ממשל החמאס, לא השמדת הנשק תלול המסלול ואף לא השמדת המנהרות. השמדת המנהרות נבחרה כמטרה נקודתית אשר שירתה את המטרה הגדולה יותר.
מטרת המבצע "צוק איתן" הייתה: "שימור ממשל החמאס בעזה".

המשך קיומו של ממשל החמאס מבטיח חסימת איחוד פנים פלסטיני ומכאן מניעת התקדמות בתהליך המדיני לקראת מדינה פלסטינית לצד ישראל.

שניים שלא היו שותפים למטרה הם אביגדור ליברמן ונפתלי בנט אשר כן תמכו בהפלת משטר חמאס אולם מסיבות שונות. אביגדור ליברמן מאמין באפשרות ובצורך להפיל את משטר חמאס על מנת לקדם מהלך מדיני. נפתלי בנט מעוניין בהפלת החמאס אולם ללא חשיבה אסטרטגית והתמודדות עם "היום שלמחרת".

לזכותם של שר הביטחון וראש הממשלה ניתן לומר שהם אמנם מעוניינים בשימור החמאס ברצועה, אבל זאת תוך כדי שימור שקט מסוים לתושבי הדרום.

"השמדת המנהרות ההתקפיות" נבחרה, אם כן, תוך כדי המבצע כמוצא ומטרה נוחה הן לדרג המדיני והן לדרג הצבאי. הדרג המדיני הבטיח בכך שהחמאס לא יפגע באופן שיסכן את עצם קיומו. הצבא, לעומת זאת, קיבל משימה שלא הצריכה סיכון מיותר והפעלת כוחות בחיכוך גבוה.

ברור, כמובן, שהמנהרות אינן ולא היו איום אסטרטגי על ישראל, אלא איום טקטי מקומי. המנהרות רלוונטיות למרחק של מספר קילומטרים בודדים מגבול הרצועה וכן בתוך הרצועה עצמה. ברור שהשימוש במנהרות יוצר לאויב יתרון מסוים אולם יתרון צבאי נקודתי זה זניח לעומת החסרונות הרבים של חמאס אל מול צה"ל.
ברור גם שהשמדת המנהרות הייתה פעולה עם אפקטיביות זמנית ומקומית. עד היום (עברו רק שנתיים וחצי...) חמאס הקים מחדש מנהרות חוצות גדר וממשיך לעסוק בכך בכל יום שעובר.

במבצע "עמוד ענן" הצליחה הממשלה להשיג שקט זמני ביחד עם שימור החמאס גם ללא כניסה קרקעית. ב"צוק איתן" החמאס שיתף פחות פעולה ולא ניתן היה להסתפק בהפצצות מרחוק.
בשני המבצעים התגייסתי בצו-8 עם החיילים שלי ובשני המקרים חשבתי לעצמי שאם אנחנו מופעלים, זה חייב להיות על מנת ליצור עתיד אחר. המשמעות הייתה (ועודנה) שנדרש שינוי המצב ברצועה, סילוק ראשי החמאס והגעה למצבורי הרקטות ואמצעי היצור שלהם. וכן, החזרת רשות פלסטינית שוחרת שלום שתמשול בפלסטינים.

לצערי זה לא קרה. במקום זאת "בצוק איתן" קיבלנו לחימה מתמשכת מהסוג שצה"ל ממש לא בנוי לבצע, עם כל החסרונות. קיבלנו מטרה זמנית להשמדת המנהרות כאשר ברור שהביצוע פוגע במידה מסוימת בתשתיות החמאס אך לא ימנע מהארגון להמשיך לפעול ולהתחדש בעתיד הקרוב. שילמנו גם בעשרות נפגעים והרוגים. וכל זאת, על מנת לשמר מצב קיים חסר עתיד וחסר חזון. מצב שמבטיח שזו רק שאלה של זמן עד שנידרש לעימות הקרב ובא.

אז כן, אני מאמין שלראש הממשלה דווקא הייתה תכנית אסטרטגית. יכול להיות שלא כולם שותפו בה ויכול להיות שהוא לא פעל על פי כל הכללים הנדרשים. אבל תכנית ומטרה בהחלט היו, ולא רק זאת אלא שהמטרה אף הושגה במלואה.

הרשמה לעדכונים

"אנחנו הבית של כל יהודי בעולם אנחנו המקלט אנחנו גם האחריות."
יצחק רבין, מתוך נאום בקונגרס הציוני בירושלים (ה-3 בפברואר 1992)

מאז 2004

כבר מעל 15 שנה, הבמה-הרעיונית מהווה את כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

יצחק רבין - שיר לשלום

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי - עמודה ראשית