למה אני אבחר באבי גבאי?

Thank you for rating this article.

שני המועמדים שהגיעו לישורת האחרונה הנם בעלי שיעור קומה וניסיון ציבורי ופוליטי.

בעבר הצבעתי לעמיר פרץ בהתמודדות מול שמעון פרס. חשבתי אז, שעמיר יביא גוון חדש של מנהיגות, עם חיבור לאוכלוסייה שמפלגת העבודה איבדה במהלך השנים, עם דגש על העובדים המשתכרים נמוך יחסית. לאחר הבחירות בחר עמיר בתיק הביטחון. לא לגמרי ברורים לי השיקולים שהנחו אותו אז, אולם בדיעבד די ברור שזה היה משגה ועמיר נכנס למקום בו אין לו יתרון ותרומה אישית משמעותית. יחד עם בחירה זאת, וויתר למעשה על תיק חברתי-כלכלי, כמו האוצר למשל, בו היה יכול לממש את השקפת עולמו התואמת את מצע המפלגה. התוצאה הייתה כישלון ואף היגררות למלחמה שלא ביוזמתנו. תגובה שגררה תגובה שגררה תגובה ללא כוונה מוגדרת וללא שליטה. בה בעת הקו הכלכלי שננקט תאם כמעט לחלוטין את זה שהליכוד מתווה היום.

לאחר שלא נבחר מול יחימוביץ בחר לעזוב את המפלגה. כאשר ראה את ההזדמנות להיבחר שנית – חזר. מכאן די ברור שגם עמיר, כמו רבים אחרים, רואים במפלגה פלטפורמה זמינה לכל דורש מה שמקרין זלזול הן בפעילי המפלגה והן בחבריה.

גם אבי גבאי מנצל את משבר המנהיגות והקושי של המפלגה להעמיד מועמדים שיתחרו ברמה הארצית. גם אבי גבאי מעז להציג מועמדות לראשות תוך זמן מינימאלי מרגע הצטרפותו. גם אבי גבאי היה רק אתמול במפלגה אחרת על "עגלה" אחרת.

מן הראוי היה שאדם כמו גבאי יודיע על הצטרפות למפלגה הרבה יותר מוקדם מאשר המועד המינימאלי המחייב ולא מחכה לרגע האחרון, מה שפוגע בכנות המהלך ובאמינות הרצון להתחבר למפלגה, לערכיה ולדרכה.

בשורה התחתנה, לכל אחד יתרונות וחסרונות. ניכר ששניהם משתמשים במפלגת העבודה כפלטפורמה שימושית בלי כבוד יתר לא לערכי המפלגה ולא לאנשיה. שניהם צברו ניסיון בגוונים שונים. עמיר פרץ כבר קיבל את ההזדמנות להובלת המפלגה, עשה שגיאות גסות (לטעמי) ולא מצביע על שום הפקת לקחים. המסקנה שלי: ניתן לגבאי את הזכות להוביל.

ובאופן כללי יותר:

אני מאד מקווה שהמנהיג שייבחר ישנה את התנהגותו מהעבר הקרוב (שניהם!) וכן יראה במפלגה מוסד וארגון שמיועד לאיתור ופיתוח מנהיגות ולא חבורת פראיירים שרק מחכים שיבוא איזה משיח-גואל-כוכב-לכת שיזחלו אחריו. ארגון שפועל לטווח ארוך ומסוגל לעבור משבי רוח ואף סערות פוליטיות ותקשורתיות. ארגון שמושתת על ערכים יסודיים והם שמבדלים אותו ומייחדים אותו.

אני מקווה שהמנהיג שייבחר יעז לומר לעם ישראל שהנוכחות שלנו בשטחים היא פסולה ואסורה ומתנגשת התנגשות ישירה עם ערכי הדמוקרטיה - עליונות ערך ה"אדם" על פני ערך ה"אדמה". ויחד עם זה האתגר הביטחוני מול שכנינו שריר וקיים ויישאר אתנו עוד עשרות שנים גם אם השלום יפתיע ויצליח.

וגם הנושא החברתי-כלכלי אינו מובן מאליו. על מנת להמשיך בצמיחה נהיה חייבים להמשיך בכלכלה חופשית ותחרותית. אבל אנחנו נהיה רגישים יותר לאלה שנשארים מאחור, נגדיל את ההגנות על החלשים ונילחם בשחיתות במקומות בהם השוק החופשי נכשל. וכן, נתמודד גם פנימה עם וועדי עובדים חזקים מדי שבעצמם הפכו מוקד שחיתות ולא ניתן לעסקנות לגבור על הצדק.

זה מה שאני מאחל לנו, כי כן מגיע לנו מנהיג שכזה. עמיר פרץ כבר היה שם ולטעמי לא סיפק את הסחורה. אבי גבאי, למען כולנו, הלוואי שאתה לא תאכזב. בהצלחה.

הרשמה לעדכונים

"באת מקלל, יצאת מברך."
חכ לשעבר יורם מרציאנו, על אהוד-ברק בלשכת העבודה 20.1.2011

מאז 2004

כבר מעל 15 שנה, הבמה-הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

יצחק רבין - סניף מודיעין לא שוכח 2010

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי