הפריה פוליטית, ויצירת חלופות

Thank you for rating this article.

הלכתי לפני כמה שבועות בתל אביב ובמקרה עברתי דרך ככר רבין. ראיתי שם אוהל של "נשים עושות שלום". השם של האירגון הזה קצת דגדג לי שהרי אם ממשיכים המפשט "נשים עושות שלום, גברים עושים … "  המסר אינו מחמיא במיוחד למין  הגברי .  בכל מקרה עצרתי לשוחח קצת ואמרו שגם גברים מוזמנים להצטרף אליהם, ועוד מעט מגיעות נציגות מכמה מפלגות להשמיע את משנתן, ובפרט  ואיך המפלגה שלהן  תקדם השלום באזורינו. חיכיתי קצת ושמעתי את נציגות המפלגות. למען האמת לא ממש השתכנעתי מהנציגות שהגיעו שיש להן מתכון בדוק להשגת השלום המיוחל.

בין לבין ציפיתי לשמוע מהנשים שעושות שלום מה הן מציעות. בתמצית הן מאוגדות כתנועה לא פוליטית והן לא מקדמות פיתרון כזה או אחר. מה שהן כן מקדמות זאת קביעת נורמה ואולי גם חוק, שיחייב מקבלי החלטות לבדוק אופציות שונות לפני יציאה למלחמה או מבצע.

יתכן שיש לנשים שעושות שלום השפעה. לפני כמה שבועות שמעתי שנתניהו נשאל בערך מדוע אינו יוצא למבצע צבאי בעזה למרות הפרובקציות הרבות. הוא אמר בערך שהוא חייב למצות אופציות אחרות לפני כן.

בדיקת אופציות שונות חשובה  בעניני ביטחון וגם בכל תחומי החיים ובפרט הפוליטיים. לכן מפלגה שחפצה בחיים צריכה לשאוף לכך שיהיה בה מגוון דעות וחברים וחברות עם רקע שונה וקשרים שונים.  גם חשוב מאד שתהיה לה היכרות עם המציאות כמות שהיא. נושא מרכזי שבו אני רואה יתרון מובהק לשמאל כעת הוא החיבור לעולם הטבע ולעולם המדע. החיבורים האלו חיוניים היום לאור הבעיות האקולוגיות הגדולות, שינוי אקלים ועוד.

ולחזור לאירועים של החודשים האחרונים, היות שאני רואה חשיבות בכך  שיהיה מגוון דעות במפלגה בריאה,  ממש לא התחברתי לאלו שראו איזה פגם בצירופם של יעלון וסיעתו למפלגת חוסן ישראל, ואחר כך כחול לבן. כמובן יש שאלה לגיטימית עד כמה החיבור אמיתי , מן הסתם הזמן יבהיר הנקודה הזאת, אך עובדה שמבחינה אלקטורלית זה קידם את חוסן ישראל\כחול לבן. 

יש גם תקדימים היסטוריים לכך שחיבורים יכולים להועיל, דוגמא בולטת לכך החיבור של דוד לוי בזמנו לרשימת ישראל אחת של אהוד ברק.

בבחירות האחרונות ראינו בבירור שקבוצות שהתפרקו או שרצו בכמה ראשים בימין ובשמאל ירדו מכוחן לעומת אלו שהתחברו או הציגו מגוון כוחות.

נתניהו נחלש פוליטית בבחירות ועל אף כל הדיבורים על החוזק שלו היום הוא תלוי פוליטית בישראל ביתינו, שס, יהדות התורה ואיחוד מפלגות הימין.  כל אחת מהן יכולה למנוע הקמת ממשלה או לטרפד אותה  בהמשך. 

אך גם אם תהיינה בחירות נוספות במועד זה או אחר התוצאה תהיה דומה אם השמאל (ולצורך העניין אני מכנה שמאל בערך  כל מי שלא המליץ על נתניהו)  לא יתארגן מחדש, ויציג חלופה טובה.

אפשרי גם לחבר הדברים לחג הפסח ורעיון החרות. בכדי שנהיה בני חורין אנחנו זקוקים לחופש מאילוצים חיצוניים ואנחנו גם צריכים לראות אפשרויות לשינוי. בהעדר ראיית אפשרויות נוספות ניאלץ לחיות במציאות בעייתית. בדומה לכך מופיע אצל הגר "וַיִּפְקַח אֱלֹהִים אֶת עֵינֶיהָ וַתֵּרֶא בְּאֵר מָיִם וַתֵּלֶךְ וַתְּמַלֵּא אֶת הַחֵמֶת מַיִם וַתַּשְׁקְ אֶת הַנָּעַר".  באר המים היה שם כל הזמן אך כל עוד שלא נראה כאילו אינו. בדומה לכך מי שבונה היום חלופות טובות במגוון הנושאים באמת מביא את בשורת החרות לעם בציון.

"מוזר בעיני שהציבור הישראלי לא שואל למחיר המלחמה, אבל מאוד מחולק, סוער וגעש לגבי מחיר השלום"
יצחק בן-אהרון, ילד לא רצוי - ביוגרפיה, 2003

מאז 2004

כבר מעל 18 שנה, הבמה-הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

הרשמה לעדכונים

יצחק רבין - שיר לשלום

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי