מצע למדינה מצוינת עבור אזרחיה

Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 

"ישראל מנצחת" - קווי היסוד שלי למדינה מצוינת עבור אזרחיה.

אבי גבאילפני כשנה נבחרתי לתפקיד יושב ראש מפלגת העבודה ומועמדה לראשות הממשלה. בסיומה של שנה אינטנסיבית זו, אני גאה לשתף אתכם ב"ישראל מנצחת" - שמהווה את תמצית החזון והדרך אליה אני אוביל אחרי הניצחון בבחירות הבאות. אומר מיד - אין מדובר במצע מפורט, אלא בחיבור תמציתי המתאר את מדינת ישראל כפי שאני רואה אותה בחזוני, כפי שאני רוצה שתהיה ואאבק שתהפוך להיות. המסע שלנו רק התחיל. אנחנו ממשיכים בכל העוצמה ולא נעצור עד שנגיע לשלטון ונשנה את הכיוון אליו צועדת מדינת ישראל.

אני קורא לכם לקרוא את המסמך ואני לרשותכם, לשאלות ומחשבות.

וכמובן מזמין אתכם ואתכן להצטרף אלינו למסע. כוחנו הוא במספרנו – ובעיקר בחזוננו לעתיד טוב יותר, ובאמונה שאנחנו יכולים להצליח להוביל אליו.

1. מדינה ששומרת עלינו

הביטחון שלנו, מבית ומחוץ, הוא אבן היסוד לקיום שלנו כאן. ביטחון אסור שיהיה רק הבטחת הביטחון שלנו, מבית ומחוץ, הוא אבן היסוד לקיום שלנו כאן. ביטחון אסור שיהיה רק הבטחת בחירות או מקור להתנגחות פוליטית. הביטחון הוא בסיס קיומי שמחבר את הצרכים של כל הישראלים. הביטחון שלנו מחייב אותנו להיות המעצמה החזקה ביותר במזרח התיכון, ולשמור על יתרוננו הצבאי והביטחוני בכל עת. אך הביטחון שלנו הוא גם האופק המדיני והבינלאומי שלנו. השותפות שלנו עם מדינות העולם ועתידנו עם שכנינו במזרח התיכון. ביטחון הוא גם החוסן החברתי שלנו, הערבות ההדדית בינינו, והיכולת לשמור על לכידות, גם בשעות מבחן לאומיות וגם בימי שגרה. את הביטחון שלנו עלינו לשאוב מעצמנו, לזכור את עוצמתנו ולהאמין בכוחנו, ולא להיתלות באיומים והפחדות כבסיס לבניית דוקטרינת הביטחון.

"אנו מאמינים במדיניות של חתירה להסכם מדיני לצד אגרסיביות ביטחונית. ההחלטה לא להחליט, איננה אופציה של מדינה חפצת חיים. באמצעות נקיטת יוזמה, בניית אמון, הדדיות והדרגתיות עלינו לנסות להגיע למתווה לסיום הסכסוך תוך שמירה הדוקה על האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל".

אני מתחייב:

2. מדינה שמספקת לנו ביטחון כלכלי

מדינת ישראל היא מדינה עם כלכלה חזקה ומשגשגת - אבל רק מעטים נהנים ומרגישים את הפירות של השגשוג. מדינה טובה היא מדינה שהכלכלה החזקה שלה מחלחלת מטה ומגיעה לאזרחים, מדינה שבונה מערכת של שירותים חברתיים מצוינים שמספקים לכולם - צעירים, גמלאים, משפחות עובדות וגם לחלשים ביותר בחברה - רשתות הגנה וביטחון כלכליים. כמעט כלל הציבור בישראל חשוף לחששות כי חייו ידרדרו ברגע אחד ממצב של ביטחון כלכלי למצב של קושי והישרדות. המדינה חייבת לשחק תפקיד מרכזי בלהבטיח לכל אזרחיה את ההזדמנות להיעמד על רגליהם, ובמקרה של כישלון לקבל הזדמנות לחזור ולהצליח. את רשתות ההגנה עלינו למקד בנקודות הקריטיות והחיוניות במסלול החיים, ולפתח בהן את השירותים הציבוריים והממלכתיים הטובים ביותר.

"היינו פעם מדינה ענייה עם אזרחים שלא חשו מחסור. היום אנחנו מדינה עשירה עם אזרחים שבקושי שורדים כלכלית. הגיע הזמן שמדינת ישראל תחזור לדאוג בראש ובראשונה לאזרחיה".

אני מתחייב:

3. מדינה שעובדת בשבילנו

למדינת ישראל יש את כל המשאבים להצליח. יש בה אנשים נפלאים, מוכשרים ויצירתיים, יש בה ידע עצום, יש בה תעוזה ואומץ ויש בה גם כסף - הרבה מאוד כסף. אך השלטון הנוכחי לא מנהל נכון את המשאבים הנפלאים האלה.

במקום לתרגם אותם למערכת ציבורית יעילה ומתפקדת, מערכת שעובדת בשביל האזרחים ומייצרת עבורם את השירותים הכי טובים, ההנהגה הנוכחית עסוקה במקרה הטוב בהתכתשות והישרדות פוליטית בלתי פוסקת, בספינים ובסיפורים, ובמקרה הרע בדאגה לקבוצות של מקורבים וסחטנים. מדינה טובה היא קודם כל מדינה שבה המנהיגים קמים בכל בוקר ושואלים את עצמם איך דואגים לכלל הציבור - מהן הבעיות והמצוקות העיקריות של האזרחים ואיך אפשר לפתור אותן.

"למנהיג טוב יש שתי משימות עיקריות. הראשונה היא מינוי אנשים טובים תחתיו. והשנייה היא אחריות ליצירת תרבות שלטונית שרואה את הציבור. ממשלה בראשותנו, תייצר מהפך ניהולי ותוביל מהלך של שינוי התרבות השלטונית בישראל".

אני מתחייב:

4. מדינה ששייכת לכולם

המדינה הזו שייכת לכולנו: לאנשי המרכז ולאנשי הפריפריה, לדתיים ולחילוניים, לשמאלנים ולימנים, ליהודים, לדרוזים ולערבים, לצעירים, לגמלאים, לעולים החדשים – לכולם. אבל למרות שהמדינה הזו היא שלנו ביחד, הממשלה הנוכחית עובדת קשה כדי לשכנע אותנו לשנוא זה את זה. הפוליטיקה המפלגת והמשסעת של ממשלות נתניהו חלחלה עמוק לתוך החברה הישראלית ויצרה בה שבר של ממש.

את התפרים העדינים שמחברים את כל חלקי החברה הזו חייבים לחבר מחדש. כדי להגיע לשם עלינו לעבור דרך מה שמחבר בינינו, דרך המאחד והמלכד - דרך כבוד, הדדיות וגם דרך ממלכתיות. כי מדינה טובה היא מדינה ממלכתית, מאחדת, מלכדת ומכבדת. מדינה ששייכת לכולם. הנהגה אמיתית פועלת רק לטובת המדינה ואזרחיה, ולא משסה אותם זה בזה לצורך שרידות פוליטית. הנהגה אמיתית רואה ופועלת למען כל אזרחי המדינה, לא רק למען אלה שבחרו בה.

"הסיפור שלי הוא סיפור של גשר. גשר בין זהויות רבות בחברה הישראלית. זה סיפור עם מורכבות גדולה אבל עם הזדמנות ענקית. הזדמנות לאחדות ולחיבור, לשיח שבונה ולא מפלג".

אני מתחייב:

5. מדינה שדואגת לצעירים שלה

הצעירים שלנו הם לא רק ילדינו ונכדינו. הם העתיד שלנו, העתיד של המדינה והעתיד של קיומנו כחברה משגשגת. אבל אחרי שנים שבהן ידענו לייצר רצף של צמיחה ושגשוג בין הדורות – הרצף הזה נתקע והשאיר אותם מאחור. הצעירים שלנו נפלאים. הם יצירתיים,אינטליגנטיים, אכפתיים וחדורי רצון לקחת חלק בבנייה של העתיד – כאן בבית שלהם, במדינת ישראל. אבל כשיוקר המחייה, הדיור, החינוך והבריאות מכבידים כל כך, כשהחיים מלאים באי ודאות ביטחונית וכלכלית, - הם עלולים לאבד את התקווה ולחפש מקום אחר לבנות בו את ביתם ועתידם. אסור לנו לתת לזה לקרות. כמי שמבין לעומק את הקשיים והחששות שלהצעירים שלנו, אני מתחייב לפעול למענם, למען כולנו.

"המבחן הכי חשוב של הממשלה הוא היכולת לאפשר לדור הבא להרגיש שהמקום הזה הוא הבית שלו. לתת לצעירות ולצעירים את האפשרות לדמיין כאן עתיד, לבנות קריירה, להקים משפחה, להגשים חלומות".

אני מתחייב:

 לעותק מלא של התכנית HAVODAלחצו פה.