מצע מפלגת העבודה למיגור השחיתות בישראל

Thank you for rating this article.

שחיתות היא רעה חולה שהורסת חלקים טובים מהמדינה שלנו.

שחיתות איננה רק עוולה מוסרית מצידם של נבחרי ומשרתי ציבור, אלא פגיעה ישירה בחיים של כל אחת ואחד מאתנו. השחיתות הציבורית הינה איום אסטרטגי על היציבות של החברה והמשטר הדמוקרטי בישראל, ופוגעת באורח אנוש בשלטון החוק וחוקיות השלטון.

שחיתות איננה רק מעילה בכספי ציבור. היא לא רק גניבת כספים מהכיס של כולנו. שחיתות היא גם מינוי אנשים לא מתאימים לתפקידים משמעותיים, רק כי מישהו רוצה לקדם אותם. שחיתות היא בחירת גופים לא ראויים לביצוע מכרזים חשובים על בסיס אינטרסים של מקורבים. שחיתות היא תרבות שלטונית מעוותת שמקדשת את האינטרסים של מעטים הנמצאים בעמדות כח על חשבון הבריאות, החינוך, והחיים של כולנו.

כדי לעצור את השחיתות ולסלק אותה מחיינו יש לגלות כלפיה אפס סובלנות.

אנחנו מתחייבים כבר היום לטפל בשחיתות ביד קשה וללא היסוס. כשניבחר להנהיג את המדינה אנו מתחייבים למגר את שחיתות מכל מוסדות השלטון ובכל רמה, בין אם נגלה שהשחיתות מגיעה מבחוץ או מבית. לשחיתות אין שום מקום בתרבות שלטונית שמעמידה את טובת האזרח לנגד עיניה.

ביום שנתחיל למגר את השחיתות כולנו נרגיש את זה. נרגיש את הכסף שמגיע למקומות הנכונים, נרגיש את הענייניות שמשפיעה על בחירת האנשים הראויים לתפקידים הנכונים, נרגיש את האנרגיה שמופנית למען המטרות החשובות ולא למען רווחים אישיים. נרגיש את השיפור בכל תחומי החיים שלנו באופן מידי.

התוכנית שלנו למיגור השחיתות שעונה על תפיסה רב מימדית, המשלבת בין היבטים משפטיים, ציבוריים, פוליטיים וחינוכיים. התוכנית מייצרת סדרה מקיפה של פעולות לטיפול בנגע השחיתות, אשר אינה מתמקדת רק בטיפול במושחתים עצמם, אלא ב”ייבוש ביצת השחיתות” באופן מערכתי, ובשינוי התרבות השלטונית מלמעלה ועד למטה. התוכנית נועדה כדי לבטח את טוהר השלטון ניקיון הכפיים הציבורי בכל רמות הממשל.

התוכנית מורכבת מ-4 עוגנים מרכזיים, ובכל אחד מהם צעדים מעשיים לביצוע. אנו מחויבים לתוכנית הזאת ומתחייבים לבצע אותה מהיום הראשון בו נרכיב את הממשלה.

עוגן ראשון: מחיקת כל חוקי השחיתות של הממשלה הנוכחית

לא נשאיר זכר לכל החוקים שעוסקים בפגיעה במלחמה בשחיתות שהעבירה הממשלה הנוכחית. הם יבוטלו בחודש הראשון לממשלתנו.

אנו מתחייבים:

עוגן שני: נבטיח כי האנשים הטובים ביותר ישרתו את הציבור

לא נאפשר להמשיך את הפוליטיזציה של מינויים בשירות הציבורי. את המדינה שלנו ינהיגו רק האנשים הטובים, המוכשרים והמקצועיים ביותר, שיש להם מחויבות אחת – לשרת נאמנה את הציבור.

אנו מתחייבים:

עוגן שלישי: נייצר הרתעה וסנקציות חדשות כדי למנוע שחיתות שלטונית

מערכת אכיפת החוק חייבת להתחזק. אנחנו נעניק למערכת כלים, משאבים ומעטפת חקיקתית שתאפשר למצות במהירות וביעילות את הטיפול בעבירות שחיתות ולייצר הרתעה אפקטיבית למושחתים.

אנו מתחייבים:

עוגן רביעי: הטמעת תרבות של שקיפות ואחריותיות

המערכת הציבורית חייבת לעבור מהפכה תרבותית של שקיפות, אחריותיות ויושרה. את אלה נקדם בשורה של צעדים שיטמיעו ערכים אלה בקרב כלל משרתי הציבור בישראל.

אנו מתחייבים: