הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

מובטלים? זה הזמן להקים עסק קטן

"אני בעל עשר שנות ניסיון, השכלה אקדמית ותמיד הייתי עובד מצטיין שהכניס למעסיק הרבה לקוחות וכסף. אז למה אני לא מצליח למצוא עבודה?".

השאלה הזו נשאלת באחרונה על ידי הרבה אנשים מוכשרים שנדחים פעם אחר פעם על ידי מעסיקים פוטנציאלים, ללא תשובה ראויה. במקום לחפש את התשובה בחיפוש סיזיפי לעתים במשרה נוספת כשכיר בחברה, הגיע הזמן לעודד אנשים מוכשרים אלה לעבור לתחום היזמות.

לאור נתוני האבטלה והמשבר הכלכלי, זה הזמן לעודד יזמים חדשים, יצירתיים ונמרצים, חברתיים ועסקיים, להקים עסקים חדשים שימריצו את הפעילות הכלכלית במשק ובעיקר, יתנו למבקשי העבודה נתיב נוסף להכנסות ולהתפתחות מקצועית. בארה"ב קוראים להם "יזמים בכוח" או "יזמים במקרה", וטוענים כי כחצי מהחברות הגדולות בארה"ב הוקמו בזמן שפל כלכלי.

כבר חודשים רבים שראשי המשק מזהירים מפני הידרדרות המצב הכלכלי היחסית איתן שנהנים ממנו תושבי ישראל בשנים באחרונות, בעיקר אל מול קריסת כלכלות כה רבות באירופה. באחרונה התרבו האזהרות על רקע מתקפה אפשרית באיראן, שעלולה להחיש משבר כלכלי חדש, ופורסמו נתוני אבטלה המעידים על עלייה במספר מבקשי העבודה במשק. אמנם עדיין לא ברור אם העלייה במספר דורשי העבודה היא תקופתית או מעידה על מגמה, אך ברור כי הכיסאות זזים מתחת לישבנם של שכירים ושכירות רבים.

מידת היצירתיות והיזמות של ישראלים היא מן הידועות בעולם, ואל לה להתרכז רק בהיי-טק. רבים ממבקשי העבודה יכולים ורוצים להקים עסק קטן שיעניק להם עצמאות כלכלית ואי תלות בשוק העבודה. מדיניות עידוד המשק לפעילות כלכלית נמרצת, צריכה להתמקד דווקא במתן סיוע ליזמים מתחילים, עסקים קטנים ובינוניים, שהם אלה שירגישו ראשונים את המשבר הכלכלי.

כדי לסייע בידם לעשות כן, המדינה צריכה לעודד יזמים, להכשיר אותם ולתת להם ייעוץ וליווי לתחילת הדרך, כמו גם הלוואות קטנות, שהביורוקרטיה סביבן לא קיימת או נמוכה. תמיכה ביזמים חדשים תרחיב את אפשרויות התעסוקה ולא פחות חשוב - תיתן תחושת ערך לאנשים.

לפי נתוני פרזנטנס ישראל, 74% מהיזמים שניתנו להם הכשרה וליווי, הקימו עסקים או מיזמים חברתיים שעדיין פעלו אחרי שנה. בנוסף, הרבה מהיזמים שיתפו אנשים נוספים במיזם, כלומר הפכו למעסיקים ויצרו עוד מקומות עבודה. הצלחת המודל קשורה בצורה ברורה למתן כלים מעשיים וחדשניים ליזם המתחיל: הגדרה ברורה של החזון, כלים לשיתוף החזון כגון, בניית אתר אינטרנט, פעילות ברשתות חברתיות ובניית מודל עסקי-חברתי.

הממשלה צריכה לעזור לאזרח הקטן להתפתח ולהשתמש במשאבים קיימים, כמו מתנ"סים, ורשויות מקומיות, כדי להציע ליזמים חברתיים ועסקיים הכשרה מעשית להקמת עסק חדש.

-------------------------------------------------------------------------------------

הכותבת היא מנכ"לית פרזנטנס ישראל, ארגון המכשיר יזמים חברתיים וטורה פורסם במקור באתר דה-מרקר.

הרשמה לעדכונים

"... אין לפרולטוריון מה להפסיד מלבד כבליו יש לו עולם ומלואו להרוויח. פועלי כל העולם התאחדו!
קארל מרקס, המניפסט הקומוניסטי

הבמה בטוויטר

The_Proletariat
The_Proletariat כאשר ישאלו אתכם מה עשתה האופוזיציה בכנסת? twitter...
09:19AM Dec 12
The_Proletariat
The_Proletariat מכתב למשתתפי סמינר נוער העבודה 2018: אחריותנו וחובתנו האזרחית כפי שאמר ראש הממשלה הראשון ויו"ר מפלגתנו דוד בן גוריון כי "הנוער בימינו יעצב דמות האדם בישראל – על ידי חיי מופת" ... במעשיכם אתם תורמים בדרך של דוגמה אישית (יובל נעים, יו"ר). www.lab... pic.twi...
06:58PM Dec 10
The_Proletariat
The_Proletariat מסרון: ״חברות וחברי ועידה יקרים! זה עתה הוגשו למעלה מ-700 חתימות של חברות וחברי ועידה על הדרישה לכינוס ועידה תוך שבועיים כדי שתאמץ החלטה שעיקרה ביטול השיריונים האישיים והחזרת הפריימריז לרשימת מפלגת העבודה לכנסת, במתכונת שהייתה קיימת עד כה. במידה שתרצו להצטרף לחותמים על הדרישה >>
04:16PM Dec 10

העבודה בטוויטר

GabbayAvi
GabbayAvi לא ימרחו אותנו, לא נסכים לעוד "ועדה" שתבדוק את יוקר המחיה: pic.twi...
05:44PM Dec 12
Eranhermoni
Eranhermoni הלב נשבר והנשמה נקרעת. מילים לא יתארו את עומק הכאב. עם ישראל כולו - מכל קצוות הקשת הפוליטית - מתייחד בערב הזה עם זכרו של התינוק שנרצח ומחזק את הוריו, שירה ועמיחי איש-רן שנפצעו בפיגוע. אני קורא לכל הפוליטיקאים לנהוג באופן מכובד ואחראי, ולא לנצל את הכאב לצרכיהם הפוליטיים.
05:36PM Dec 12
GabbayAvi
GabbayAvi הידיעה על מות בנם של שירה ועמיחי משאירה את כולנו חסרי מילים. הלב בוכה.
04:27PM Dec 12
Eranhermoni
Eranhermoni ברור לחלוטין שעליות המחירים בחשמל, מים, מזון וכו' הן כישלון ענק של שר האוצר @KahlonMoshe ושר הכלכלה @elicoh1 שרצו על ה'טיקט' של הורדת יוקר המחיה, אבל זה לא מוריד ולו במעט מהאחראים העיקרים לכך וזה רה"מ @netanyahu והליכוד, שמובילים את הממשלה שנים ארוכות עם הבטחה להורדת יוקר המחיה.
12:15PM Dec 12
GabbayAvi
GabbayAvi כחלק מהיערכות לבחירות הקרובות שמחתי לארח הערב את פורום ראשי הערים של מפלגת העבודה: וותיקים וחדשים. הם ווינרים, אבל בעיקר הם אנשי עשייה שמוכנים לעבוד קשה כדי להוכיח שאפשר לשנות. pic.twi...
09:22PM Dec 11
יצחק רבין - 2018 א

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי - עמודה ראשית