הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

דרוש מהפך אסטרטגי

דרוש מהפך, אולי אף מהפיכה בחשיבה האסטרטגית של מדינת ישראל: הפיכת נושא השוויון הכלכלי/חברתי בין יהודים לערבים בארץ ישראל כולה לנושא הדגל של התוכנית המדינית-ביטחונית של מפלגת העבודה.

פנייתה של הרשות הפלשתינית לאו״ם, בקשתה להצטרף לבית הדין הבינלאומי בהאג והתגובות הקשות של ממשלת נתניהו על רקע קיפאון מדיני מתמשך יצרו אוירה עכורה וקשה. זאת כאשר פתרון התורן, 2 מדינות לשני עמים, מתרחק מאיתנו מיום ליום והפלשתינים ומדינת ישראל אינם מסוגלים לממש אותו מבחינה פוליטית. לכן נדרש מהפך בחשיבה האסטרטגית של מדינת ישראל על מנת לסיים את הכיבוש ולאפשר החזרת התמיכה הבינ-לאומות למדיניות שמנהלת ממשלת ישראל.

רק גישה הוליסטית שמחברת בין המצב הכלכלי/חברתי, הדמוגרפי והביטחוני ומתייחסת לכל שטח ארץ-ישראל עד נהר הירדן כיחידה אחת, יכולה לענות על הצרכים האמיתיים של החברה, הכלכלה והביטחון. המשמעות האופרטיבית היא הכללת כל שטח ארץ ישראל, לא כולל רצועת עזה, תחת ריבונות מדינת ישראל שחייבת להיות מדינה שוויונית ודמוקרטית ברוח מגילת העצמאות.

הנחת היסוד של אסטרטגיה זו היא שהאיומים הביטחוניים באזור מחייבים יצירת שותפות גורל בין כל תושביה של ארץ-ישראל, שותפות שלא ניתן ליצור אלא אם קיים שוויון כלכלי/חברתי בין ערבים ויהודים. ללא שוויון מלא לא תשקוט הארץ ולא ייכון שלום אמת לא בתוך ארץ-ישראל ולא עם המדינות הגובלות עמה והעולם הערבי והמוסלמי בכללותו.

המשמעות היא מהלך יזום של מדינת ישראל, בהוועצות ותאום עם הקהילה הבינלאומית, לעצב את ארץ ישראל עד נהר הירדן כמדינת מופת לחיים משותפים, מדינה שוויונית דמוקרטית מפותחת לרווחת כל תושביה. המאמץ יהיה משותף, של יהודי התפוצות, ערביי ארץ ישראל ומדינות ידידותיות לישראל בראשן ארה״ב בהובלת מדינת ישראל.

בשלב ראשון נדרשות לכך 4 החלטות:

1. החלת ריבונות ישראל וחוקיה עד נהר הירדן, כולל החלת אזרחות ישראלית מלאה על כל התושבים הפלשתינים המעוניינים בכך.

2. הכרה ברצועת עזה כמדינה עצמאית.

3. הקמת וועדה משותפת של יהודים וערבים על מנת לעצב את המדינה המשותפת עד נהר הירדן. בנוסף לדיון בעיצוב המדינה החדשה תדון הוועדה בכתיבת חוקה למדינה שתכלול כ-10 מיליון תושבים, 65% יהודים ו-35% ערבים, הרכב שמתורגם ל-30-35 חברי כנסת ערבים.

4. הכנה ומימוש רפורמת מרחיקת לכת במבנה הממשל בישראל שעיקריה כינון דרג ממשל אזורי ומדינה פדרלית מבוססת על מבנה קנטונאלי דוגמת שוויץ.

הנחת היסוד של יוזמי אסטרטגיית שלום ובטחון חברתית/כלכלית היא חתירה אמיתית לשוויון בין יהודים וערבים עד נהר הירדן והבטחת הכנסה גבוהה לנפש באזורי הארץ השונים. השגת מטרה זו מחייבת ומותנית בכינון דרג ממשל אזורי דמוקרטי מושתת על קהיליות אזוריות - קנטונים – שיופקדו על קידום וניהול הפיתוח החברתי והכלכליברמה אזורית ויאפשרו אוטונומיה תרבותית ודתית מירבית לקנטונים השונים.

סביר להניח שההצעה הנ״ל, מדינה פדרלית על כל שטח ארץ ישראל לא כולל עזה, כאשר תושביה כולם אזרחים שווי זכויות, קלה יותר למימוש פוליטי בישראל ויתכן גם ברשות הפלשתינית מאשר פתרון שתי המדינות מהסיבות שלהלן:

א. היא שומרת על גבולות הביטחון של מדינת ישראל לאורך הירדן.

ב. היא מסיימת את הכיבוש.

ג. היא איננה מחייבת את החזרת 25,000 בתי אב לתוך הקו הירוק עם כל המשתמע.

ד. היא מפצלת (פוליטית) את גוש הימין במדינת ישראל: חלקו יתמוך בפיתרון זה כי המחיר, מתן זכויות אזרח לפלשתינים וצמצום הרוב היהודי במדינה מ-78% ל-65% הוא סביר בהחלט, במיוחד אם המימוש כרוך בהקמת קנטונים בעלי אוטונומיה מירבית.

ה. היא ניתנת למימוש מיידי.

במידה ופתרון 2 המדינות ממשיך להיות לא בר השגה יש לשקול בחיוב את ההצעה הנ״ל או דומה לה שבכל מקרה איננה מונעת את אימוץ פתרון 2 המדינות במועד מאוחר יותר, אם יש עניין בכך.

היבטים כלכליים של ההצעה יפורטו ברשימה נפרדת.

מאת: אריה הס ועמנואל שחף, מראשי התנועה לממשל אזורי

הרשמה לעדכונים

"לא יהיה נורא אם ניסע לגוש עציון באשרת תייר."
יצחק רבין, מדברי רבין אחרי ביקור בגוש עציון במערכת הבחירות 1977

הבמה בטוויטר

The_Proletariat
The_Proletariat כאשר ישאלו אתכם מה עשתה האופוזיציה בכנסת? twitter...
09:19AM Dec 12
The_Proletariat
The_Proletariat מכתב למשתתפי סמינר נוער העבודה 2018: אחריותנו וחובתנו האזרחית כפי שאמר ראש הממשלה הראשון ויו"ר מפלגתנו דוד בן גוריון כי "הנוער בימינו יעצב דמות האדם בישראל – על ידי חיי מופת" ... במעשיכם אתם תורמים בדרך של דוגמה אישית (יובל נעים, יו"ר). www.lab... pic.twi...
06:58PM Dec 10
The_Proletariat
The_Proletariat מסרון: ״חברות וחברי ועידה יקרים! זה עתה הוגשו למעלה מ-700 חתימות של חברות וחברי ועידה על הדרישה לכינוס ועידה תוך שבועיים כדי שתאמץ החלטה שעיקרה ביטול השיריונים האישיים והחזרת הפריימריז לרשימת מפלגת העבודה לכנסת, במתכונת שהייתה קיימת עד כה. במידה שתרצו להצטרף לחותמים על הדרישה >>
04:16PM Dec 10

העבודה בטוויטר

GabbayAvi
GabbayAvi לא ימרחו אותנו, לא נסכים לעוד "ועדה" שתבדוק את יוקר המחיה: pic.twi...
05:44PM Dec 12
Eranhermoni
Eranhermoni הלב נשבר והנשמה נקרעת. מילים לא יתארו את עומק הכאב. עם ישראל כולו - מכל קצוות הקשת הפוליטית - מתייחד בערב הזה עם זכרו של התינוק שנרצח ומחזק את הוריו, שירה ועמיחי איש-רן שנפצעו בפיגוע. אני קורא לכל הפוליטיקאים לנהוג באופן מכובד ואחראי, ולא לנצל את הכאב לצרכיהם הפוליטיים.
05:36PM Dec 12
GabbayAvi
GabbayAvi הידיעה על מות בנם של שירה ועמיחי משאירה את כולנו חסרי מילים. הלב בוכה.
04:27PM Dec 12
Eranhermoni
Eranhermoni ברור לחלוטין שעליות המחירים בחשמל, מים, מזון וכו' הן כישלון ענק של שר האוצר @KahlonMoshe ושר הכלכלה @elicoh1 שרצו על ה'טיקט' של הורדת יוקר המחיה, אבל זה לא מוריד ולו במעט מהאחראים העיקרים לכך וזה רה"מ @netanyahu והליכוד, שמובילים את הממשלה שנים ארוכות עם הבטחה להורדת יוקר המחיה.
12:15PM Dec 12
GabbayAvi
GabbayAvi כחלק מהיערכות לבחירות הקרובות שמחתי לארח הערב את פורום ראשי הערים של מפלגת העבודה: וותיקים וחדשים. הם ווינרים, אבל בעיקר הם אנשי עשייה שמוכנים לעבוד קשה כדי להוכיח שאפשר לשנות. pic.twi...
09:22PM Dec 11
יצחק רבין - 2014 B

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי - עמודה ראשית