הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

כיצד להגיע לפריצת דרך מדינית

Thank you for rating this article.

על רקע הקפאון והנתק המדיני בין ישראל והרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון, לנוכח המהלכים החד צדדיים שמקדמת ומקבעת הרשות הפלסטינית ועל רקע הספקות ההולכים וגדלים ביחס לסיכוי יישום תפישת 2 המדינות אנחנו מציעים לקדם שורה של צעדים ומהלכים בוני אמון, ליצירת מציאות אזורית חדשה, טובה יותר.

הכוונה היא להגיע לתהליך מדיני שיוביל בסופו של דבר לשילוב האוכלוסיה הערבית במזרח ירושלים, יהודה ושומרון ובקעת הירדן, בהסכמה, כאזרחים שווי זכויות במדינת ישראל, תחת ריבונות ישראל וחוקיה, עם כל מה שמתחייב ממדינה דמוקרטית, ליברלית שוויונית ומפותחת לרווחת כל אזרחיה, יהודים כערבים יחד.

ייאמר בהבלטה, מדובר בסל צעדים תואמים את המציאות בשטח שידגישו בראש וראשונה שאיפה וחתירה בראייה אסטרטגית ארוכת טווח של ישראל לחדול להצטייר בעיני עצמה ובעיני העולם כמדינת כיבוש.

צעד ראשון היא הכרה ישראלית ברצועת עזה כמדינה לכל דבר. ישראל תקדם את קבלתה כחברה מלאה באו"ם ומוסדותיו, יהא השלטון שיעמוד בראשה, חמאס, פת"ח או כל גוף פלסטיני אחר וישתף פעולה עם כל שלטון שיקום על בסיס הדדיות.

צעד שני, הענקת אזרחות ישראלית מלאה לערביי מזרח ירושלים אשר תחת ריבונות ישראל. זה כולל מתן זכות הצבעה לערביי מזרח ירושלים לכנסת , מותנה בנשיאת תעודת זהות ואזרחות ישראלית. מובן שצד זה יבוצע בהסכמה בלבד.

צעד שלישי, ייזום וקידום פרויקט ישראלי כולל במימון ישראלי לשיקום מחנה הפליטים שועפט.

צעד רביעי, יוזמה ישראלית להענקת תעודת זהות ואזרחות ישראלית מלאה לכל ערבי פלסטיני ביהודה ושומרון שיבקש זאת, תוך התחייבות לזכאות לתשלומי המוסד לביטוח לאומי ככל ישראלי, מתן אפשרות לעבוד ולהתפרנס במקום עבודה בישראל וזכות הצבעה לבחור ולהיבחר לכנסת.

יותר מכך, ישראל תקדם בברכה ותעודד התארגנויות פוליטיות מפלגתיות של ערביי מזרח ירושלים, וערביי יהודה ושומרון בראשה יעמדו אישים ערבים פלסטינים ממזרח ירושלים, יהודה ושומרון שתרוץ לכנסת ויוכלו להצביע עבורה ערבים פלסטינים נושאי תעודת זהות ואזרחות של ישראל המתגוררים במזרח ירושלים, יהודה ושומרון ואף תושבים ערבים ויהודים באזורים אחרים של ישראל.

זאת ועוד, במסגרת יוזמה ישראלית זו, ישראל תתחייב שישובים ערבים פלסטינים ביהודה ושומרון בהם רוב התושבים ישאו תעודת זהות ואזרחות ישראלית היא תפעל בעצה אחת עמם להחלת ריבונות ישראל וחוקיה עליהם והם ייחשבו חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל על כל המשתמע מכך, כולל במישור התקציבי.

כמו כן, ישראל תתחייב במסגרת יוזמה זו שבכל מחנה פליטים בו רוב תושבי המחנה ישאו תעודות זהות ואזרחות ישראלית היא תפעל לשיקומו במימון ישראלי ובינלאומי. עם זאת, ישראל תצהיר מראש שהיא לא תעניק אזרחות ישראלית לכל ערבי פלסטיני חבר או פעיל בארגון ערבי או פלסטיני כלשהו השולל את קיומה וחותר תחת אושיות בטחונה, חוסנה ודמותה כמדינה דמוקרטית שוויונית.

צעד חמישי במסגרת סל צעדים זה לצורך חיזוק הממשל הדמוקרטי בישראל, ישראל תחל לקדם רפורמה במבנה הממשל שהליבה שלה, כינון דרג של ממשל אזורי מושתת על 30 קנטונים יהודים וערבים עד נהר הירדן שיפעלו תחת ריבונותה וחוקיה ובמימון תקציב המדינה. כל אחד מ 30 הקנטונים יופקד על הפיתוח החברתי – כלכלי ברמה אזורית, לפי הדגם של שווייץ ומדינות פדרליות אחרות. מוצע לקדם כינון קנטונים ראשונים בבקעת הירדן, אילת והערבה, גליל עליון ורמת הגולן ובכל איזור, יהודי או ערבי, בו תתגבש הסכמה רחבה של התושבים להתאגד למסגרת דמוקרטית אזורית כקנטון.

מדובר בייזום וקידום סל צעדים כיוזמה מדינית, כלכלית , חברתית משולבת בהובלה של ישראל אשר בבסיסם עומדת הכרעה חדה שהיא איננה משלימה עם מצב הסטטוס קוו אשר נמשך זה 48 שנים. היא מכריזה שהיא זונחת אותו ואת הכיבוש לטובת תהליך מדיני מדורג שמוביל לכינונה של מדינת ישראל פדרלית עד נהר הירדן כמדינה דמוקרטית שוויונית ומפותחת המשלבת באוכלוסייתה כאזרחים שווי זכויות גם את ערביי מזרח ירושלים, יהודה ושומרון.

סל צעדים זה מבליט במשולב הבטים בטחוניים והבטים מוסריים ערכיים כלכליים חברתיים.

בהיבט הביטחוני ישראל מבליטה מחד נחישות ועמידה על אינטרסיה בטחוניים בבקעת הירדן ומאידך, נכונות לקיחת סיכונים וקידום רצועת עזה בראשות חמאס כמדינה עצמאית לכל דבר, חברה באו"ם ומוסדותיו. זה אומר, ישראל נכונה ומושיטה ידה ליחסי שלום גם עם ארגון דוגמת חמאס השליט ברצועת עזה.

בהיבט המוסרי כלכלי – חברתי, סל צעדים זה יציב את חזון השוויון בין יהודים וערבים ברמת חיים ואיכות חיים גבוהה במדינת ישראל עד נהר הירדן בראש סדר העדיפויות הלאומיות, כמשימה אסטרטגית בטחונית וכמשימה כלכלית – חברתית.

יש להניח שלסל צעדים זה יהיו הדים חיוביים עמוקים בקרב ערביי ישראל, אוכלוסיית המיעוטים ובקרב ערביי יהודה ושומרון. ככל שסל צעדים זה יקרום עור וגידים יתגלה לרבים מאתנו וחלקם יופתעו, שרוב גדול בקרב ערביי ארץ ישראל יצדד ויתמוך בצעדים אלה וישתף פעולה עם ישראל בקידומם ויישומם. רוב הפלסטינים ביהודה ושומרון, כמו רוב ערביי מזרח ירושלים, נכונים ומבקשים לחיות עמנו בדו קיום משותף על בסיס של שוויון וכבוד הדדי אמיתיים.

מדינות העולם הדמוקרטי המפותח וארה"ב בראשן יעקבו בעניין רב אחר קידום ויישום סל צעדים זה שטמונים בו סיכויים למתן מענה לפתרון הבעייה הפלסטינית בכללותה כולל פתרון בעיית הפליטים. ככל שישראל תגלה נחישות ונכונות אמיתית בקידום וישום סל צעדים זה ארה"ב ומדינות נוספות יגלו שהצלחת ישראל ביישום צעדים אלה היא ביסוד האינטרסים האסטרטגיים והכלכליים שלהן במזרח התיכון. זה מבטיח שערביי ארץ ישראל כמרכיב משמעותי (35%-40%) באוכלוסיית מדינת ישראל עד נהר הירדן יבלטו כדגם אוכלוסיה ערבי דמוקרטי מפותח מחובר לארה"ב ובעלות בריתה שיכול להשפיע על מדינות ערביות נוספות השקועות במלחמות אזרחים עקובות מדם לאמץ דרך זו.

סביר מאד שסל צעדים אלה כראשית לתהליך מוביל לכינון מדינת ישראל עד נהר הירדן כמדינה דמוקרטית שוויונית לכל, ייתקל בהתנגדויות שונות ומשונות מצד חסידי תפישת ההיפרדות מהפלסטינים בכל מחיר וחסידי תפישת 2 המדינות וכן מצד ארגונים וגופים פלסטיניים אסלמיים וקיצוניים שיעשו הכל כדי לטרפד ולהכשיל סל צעדים זה. הם יבינו שמדובר בצעדים פורצי דרך שידחקו מסדר היום את חזונם לחלוקת הארץ ל 2 מדינות או לכינון מדינת פלסטין בכל ארץ ישראל.

עיקר חששותיהם של אלה ואלה יהיו מפני פנייה הולכת וגדלה של ערביי יהודה ושומרון לקבלת תעודת זהות ואזרחות ישראלית במטרה להיכלל ברשימת הזכאים לתשלומי המוסד לביטוח לאומי דוגמת ערביי מזרח ירושלים ומפתיחת דלתותיה של ישראל לתעסוקה, שירותים רפואיים, חינוך לבני כל הגילאים, חיים דמוקרטיים אמיתיים, שוויון בין המינים, וקבלת זכות הצבעה לכנסת ישראל.

מחברי רשימה זו גורסים שמדובר בפחד שווא ודברי הפחדה. ההיפך מכך, פנייה המונית ו"הצפת" ישראל בבקשות לתעודת זהות ואזרחות ישראלית מצד רוב גדול בקרב ערביי יהודה ושומרון היא נצחון גדול לשוחרי השלום, השוויון והדמוקרטיה בישראל ולערכי השוויון והדמוקרטיה של ישראל.

או אז, מדינת ישראל תחדל להיחשב מדינת כיבוש והיא תעמוד בפני אתגר ומבחן לאומי אקוטי לקיומה, דמותה, חוסנה ועתידה, הבטחת צמיחתה עד נהר הירדן, כמדינה וחברה שוויונית, דמוקרטית מפותחת בולטת ברמת חיים ואיכות חיים גבוהה, בכל אזורי הארץ ומגזרי אוכלוסיה.

הערה: מחברי רשימה זו, אריה הס ועמנואל שחף הנם מראשי התנועה לממשל אזורי המקדמת חזון לאומי זה.חברים המעוניינים בפרטים נוספים בנושא חזון התנועה ופעילותה מוזמנים לפנות לאריה הס – נייד 3581798 – 052, או

לעמנואל שחף – נייד 4602079 - 054

"אין הצבא קובע על דעת עצמו אפילו את מבנהו סדריו וקווי פעולתו ... ארגון הצבא ועיצוב דמותו כל אלה הם בסמכותם היחידה של הרשויות האזרחיות: הממשלה, הכנסת והבוחרים."
דוד בן גוריון, צבא ובטחון עמודים 141-142

הרשמה לעדכונים

מאז 2004

כבר מעל 19 שנה, הבמה-הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.
יצחק רבין

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי

הבהרה: זהו אינו אתר רשמי של מפלגת-העבודה | דוא"ל Info@labor.org.il | הצהרת נגישות | תנאי שימוש