המקום הכי חם בגהינום

Thank you for rating this article.

כידוע המקום הכי חם בגהינום שמור לכל אלה שבמקרה של התלבטויות מוסריות קשות לא נוקטים עמדה ברורה.

עמנואל שחףבימים האחרונים יצא לי להשתתף בשני אירועים של המפלגה (כנס ותיקי התנועה וועידה ביטחונית-מדינית של מחוז הקיבוצים) בהם יו״ר המפלגה הציג עמדה שמזכה אותו למקום טוב בחום הגיהנום: כידוע היו״ר מקדם את התזה שמפלגת העבודה תזכה באמון הציבור אך ורק אם היא תתמרכז ותצליח לשכנע מצביעי ימין לעבור אליה. על מנת לוודא שהאפשרות הזאת אכן קיימת נמנע היו״ר (והמפלגה) לדבריו מלהביע עמדה נחרצת בנושאים בהם היא עלולה להתפרש כ״בעייתית״. המנעות זו כוללת הבעת התנגדות קולנית בתקשורת נגד גזענות כלפי ערבים (בתגובה לאירועים בשטח), כפי שבאה לביטוי לאחרונה בעפולה כאשר אזרחים ערבים זכו במכרז קרקעות בתחומי העיר, בקרבת בתים של אזרחים יהודים.

אכן קולה של מפלגת העבודה לא נשמע בעפולה (ולא רק שם) והיא פספסה הזדמנות חשובה להעמיד את האזרחים המפגינים ואת הציבור על הבעיה שבעמדתם לחיים המשותפים עם החברה הערבית בארץ ועל הפגם המוסרי בגישתם לנושא.

בושה ליו״ר מפלגת העבודה אשר מביע עמדה כזאת. המחשבה שעמדות מוסריות עקרוניות חשובות הופכות להיות עמומות על מנת שנזכה לאהדה אלקטורלית של קבוצה זו או אחרת היא מטרידה. זאת במיוחד על רקע הביקורת הנוקבת של הו״ר כנגד הממשלה שפוגעת בדמוקרטיה הישראלית 24/7. גישתו של היו״ר הופכת אותו ואת המפלגה כולה למשתפי פעולה עם כל אלה שמדרדרים את הדמוקרטיה של מדינת ישראל. ההשתקה של העמדות האמיתיות שלנו מתוך פחד לא לזכות בתמיכה של ציבור שלא מצדד בעמדותינו המוסריות הופכת אותנו למפלגה לא ראויה ולא מוסרית. אין כל סיבה שהציבור יתמוך בחזרתנו לשלטון ואובדן התמיכה כבר נראה בסקרים.

לו למפלגה היו מוסדות מתפקדים על מנת להנחות גם את היו״ר וגם את הסיעה, לא היינו ככל הנראה מגיעים למצב מביש זה.

אני קורא מכאן לכל חברי הכנסת של המפלגה לדחות את גישתו של היו״ר הנמנע מלהביע עמדות מוסריות ברורות בנחישות וללא מורא בנושאים בהם הלך רוחו של הציבור נראה נגדנו. זאת על מנת להבהיר לציבור מה הן העמדות של מפלגת העבודה, להתעמת עם עמדות בלתי דמוקרטיות בציבור, לאפשר לכל אלה שתומכים בגזענות ואפלייה לתקן את דרכם ולהפגין מנהיגות מוסרית.

"אם תבינו שהשבת ניתנה לישראל, ולא ישראל לשבת — נוכל לחיות ולפעול יחד"
דוד בן-גוריון, 17.10.1950

מאז 2004

כבר מעל 18 שנה, הבמה-הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

הרשמה לעדכונים

יצחק רבין

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי