על קמפיין השתולים והנשק המילולי של נתניהו

Thank you for rating this article.

על ליבוי שנאה ועל איך קרה שקמפיינרים מצויינים מדירים רגליים מהשיח או מצטרפים לצד הלכאורה מנצח - ראיון אצל שי גולדן ב103FM (קישור לראיון פה).

אמלי מואטיהטור שלי במגזין ליברל על הנשק המילולי של נתניהו (וזה מתקשר לראיון שלמעלה).

תחבולני המילים יודעים היטב כי בבסיסה של כל מניפולציה מסתתר גרעין אמת, או במילותיו של מאיר אריאל: "גרעין של אמת ופופקורן של דמיון". כזה שבלעדיו קשה עד בלתי אפשרי לשכנע את קהל היעד.

זה די פשוט: רוב האנשים זקוקים לראיות כלשהן כדי להאמין בדבר־מה, ולכן כל תהליך של הטמעת רעיונות (גם השקריים ביותר) חייב לכלול עובדות כלשהן. תשאלו כל סטאז'ר במחלקת החקירות, תשאלו כל שקרן. אפשר להניח כי שקר שלא מסתרבל עם מעט עובדות ייגמר כשקר לכל דבר ועניין, ואילו שקר מתובל בעובדות הוא רעיון שנתון לפרשנות. איך כל זה קשור לבנימין נתניהו? ובכן, הוא למד את השיטה מן המסד לטפחות.

זה שנים רבות שהאדם שמנהל את חיינו מבצע תחבולות תקשורתיות, הכוללות שברי אמיתות שהוצאו מהקשרן. הדבר בולט במיוחד במצבים שבהם נדמה כי הארטילריה הרגילה איננה מספקת את הסחורה. ככל שמדובר בתיאוריה על אודות הצלחתן של מניפולציות, הרי שזו "מתלבשת" יפה על האקלים הנוכחי, משנחסכו מהעם היושב בציון קריאות "מוות לערבים" לאחר הפיגוע המתועב בדיזנגוף, אין כמו ראש ממשלה חרד כדי לסגור את הפינה הזאת. למעשה, התרגיל שקוף עד כדי כך, שכל ספינולוג מתחיל יכול להעביר עליו הרצאה: ראשית, רכיבה על מטרה קלה – הערבים, בעיקר בימים של הסלמה ביטחונית; שנית, איתור גרעין של אמת; ושלישית, נטילת האמת הקטנה והוצאתה המוחלטת מהקשר, תוך שימוש בתופעות שאין להן אחיזה במציאות.

אפשר שזוהי דרכו ליישם את אמירתו של זאב ז'בוטינסקי "שקט הוא רפש", אלא שהוא מפספס בגדול. בעוד ז'בוטינסקי קרא להשמיע קול בעד המולדת ולטובת הכלל, האדם שרואה בעצמו ממשיך דרכו מאותת על משהו אחר לגמרי: מה שלא יעשה הטוקבקיסט האלים, אעשה אני קבל עם והמהדורה המרכזית.

לטור המלא ...

"העבודה הראשונה העומדת עתה לפני האנושות היא עבודה של חינוך עצמי. חינוך מתוך עצם החיים מתוך עצם עבודת החיים חינוך בחיים של יצירה על ידי חיים של יצירה .... יסוד החינוך הזה איננו הכרת הזכות כי אם הכרת האחריות ... האחריות והיצירה הן מותר האדמה מיתר בעלי החיים. ליצור ודע רק האדם ורק האדם יודע את טעם היצירה את שמחת היצירה ואת אורה העליון. וכן רק האדם המכיר והמשיג את איחודו המוחלט עם החיים והעולם מכיר ומשיג את אחריותו לכל החיים והעולם ... עצם רגש האחריות ... מעמידה את החיים האנושיים על יסוד של יצירה ושל חירות עליונה"
א.ד. גורדון, האדם והטבע עמוד 313-314

מאז 2004

כבר מעל 18 שנה, הבמה-הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

הרשמה לעדכונים

יצחק רבין

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי