הצעת הקנטונים - הנאום לפני הועידה - הגרסה המלאה

Thank you for rating this article.

להלן הנאום המלא - הגרסה המקוצרת (3 דקות..) כפי שנאמתי אותה בועידה בפועל פורסמה בפייסבוק.אני חבר בחוג מולדת מתחדשת ומדבר כאן בשמי וגם בשם החבר אריה הס, יוזם ההצעה ועשרות חברים וחברות חברי התנועה לממשל אזורי בארץ ישראל בתוך המפלגה ומחוצה לה.


חברים, אני עומד להגיד דברים קשים. המצב קשה והדיונים על מתווה 2 המדינות ו/או נסיגה חד-צדדית בגרסה זו או אחרת הם בסופו של דבר דיוני סרק שרק מנציחים את הסטטוס קוו.


ככל הנראה לא תקום ממשלה בישראל, לא בימין ולא בשמאל שתקבל גיבוי בכנסת ובציבור לנסיגה חד צדדית, להיפרדות או להקמה של מדינה פלשתינית לצידינו במתכונת כלשהי. על כן אני מברך על דבריו של היו״ר כאשר הוא אומר בצדק שבעתיד הנראה לעין, אין יתכנות ל- 2 מדינות.


עכשיו הציבור בישראל מצפה מאיתנו לגיבוש חזון מדיני וביטחוני ראוי, תואם להכרזת העצמאות – אם אנחנו גם רוצים לחזור לשלטון, הוא חייב להיות מדיני, ביטחוני וגם אזרחי.


אז הינה, זה מה שאנחנו מציעים, הצעה שמתכתבת עם המציאות הרבה יותר מאשר כל הצעה שמדברת על 2 מדינות או נסיגה חד-צדדית או היפרדות:


מדובר בכניסה לתהליך ארוך, במשותף עם הפלשתינים. להלן תחנות עיקריות:

* עזה תוכר כמדינה פלסטינית עצמאית ותקבל את כל הסיוע לשיקומה.

* מדינת ישראל תחיל את החוק הישראלי בגדה עד לנהר הירדן, תאזרח את כל האוכלוסיה המקומית שמעונינת בכך ותשקם את כל מחנות הפליטים בירושלים ובגדה. יווצר מאזן דמוגרפי של 65/35 לטובת היהודים, מאזן שישמור על הרוב היהודי לדורי דורות.


* נשנה את שיטת הממשל בארץ ישראל ונהפוך אותו לאזורי, 30 מחוזות/קנטונים, 20 עם רוב יהודי, 10 עם רוב פלשתיני/ערבי/בדוי/דרוזי, על פי הדגם השוויצרי עם התאמות מקומוית. זה יפתור גם את הנושא הכאוב של הצדק החלוקתי. תשמר לקנטונים הפלשתינים הזכות להתחבר מדינית לעזה (או לירדן) כעבור תקופה מוסכמת.


* נכתוב יחד חוקה ליברלית שתשמור על זכויות הפרט ועל זכויות הלאום של כולם.


המשמעות היא להתחל את מדינת ישראל מחדש, תוך תיקון לקונות שנעשו בתום לב, או מתוך אילוצים, ב-1948 ועל מנת להתאים את מבנה המדינה למציאות שאנחנו יצרנו כאן במו ידינו.


רבותי, אתם באמת חושבים שהעולם יתן לנו להמשיך את משטר הכיבוש בגדה שכולל שלטון ישראלי אזרחי ליהודים ושלטון צבאי לפלשתינים ?


יחד עם ההתעלמות מהמצב הבלתי נסבל בעזה תהיינה לכך השלכות ביטחוניות ובינלאומיות חמורות שתפגענה בכל ארץ-ישראל לאורך שנים.אתם באמת חושבים שהמפלגה יכולה להמשיך ולשחק אותה ליכוד ב׳ ולכוון למרכז או ימינה ממנו כאשר המדינה מקבלת כל יום עוד גוונים פשיסטים ?? נהפוך למפלגת נישה..בחזון שלנו אנחנו חייבים להחזיר לכל תושבי ארץ ישראל את הביטחון, את השגשוג הכלכלי, את החוק ואת הסדר, את זכויות האזרח לכולם ואת הלגיטימיות הבינלאומית למדינת ישראל.אנחנו חייבים להבין ששיח של היפרדות הוא שיח גזעני כי אין כל הבדל בין הפלשתינים בתוך הקוו הירוק לאלה בגדה, מדובר באותו עם. מי שמדבר על היפרדות מדבר גם על גירוש, זה הצד השני של אותו מטבע.


עם ישראל פוליטית לא יקבל היום את הגירוש של עשרות אם לא מאות אלפי יהודים מהגדה, גם אם פיזית אולי ניתן לממש אותו.


תמה התקופה של מדינות לאום חד-לאומיות אתנוצנטריות. תם עידן השבטיות. היום מדינות מודרניות שואפות לקיים מציאות רב-תרבותית ומולטי-אתנית.


זו מציאות לא קלה אך היא המציאות היחידה שמאפשרת לאזרחים לממש את חרותם באופן שיוויוני. אנחנו חייבים ליצור אותה כאן.


שתי האוכלוסיות, הפלשתינית והיהודית משולבות זו בזו. החיים המשותפים נגזרו עלינו והאהבה לארץ ישראל מאחדת אותנו. אין כל סיבה שהיא תפריד ביננו.


לבנות את השותפות יחד הוא אתגר גדול אך ראוי יותר בהרבה מאשר להיפרד, לגרש ולבנות חומות. בוודאי למפלגת סוציאל-דמוקרטית כמו מפלגת העבודה. אני מבקש את תמיכתכם לדרך המשותפת החדשה. תודה.

"על מקורה של המסורת וההיסטוריה הלאומית כבסיס לדור הנוכחי לבנות, לשנות ולתקן. נזכור את נפילת העם היהודי ובית מקדשו פעמיים, פעם שניה בגלל שנאת חינם. נזכור - נשנה - נתקן"
ברל כצנלסון, "דבר" 1934

הרשמה לעדכונים

מאז 2004

כבר מעל 19 שנה, הבמה-הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.
יצחק רבין

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי