אראל מרגלית צודק

Thank you for rating this article.

תגובת הפרשנים הפוליטיים לסרטון "תחזירו לנו את המדינה קיבינימט" של חבר הכנסת אראל מרגלית אינה מפתיעה — ובכל זאת היא מאכזבת. רובם ככולם מגנים את הסרטון, את הסגנון ואת "הקללות". גם אלה שנחשבים הגונים ובעלי יושרה מקצועית, ולא עובדים בשביל אף אחד, נגררו אחרי העדר. העיקר לגנות.

אראל מרגלית[עורך ראשי: עד כמה מרגלית צודק, הנה אחד מרבים מדיוני הרשת על הצורך של השמאל לעמוד על שלו ושהתפתחו בעקבות הסרטון המדובר].

אז נכון שמרגלית אמר "קיבינימט", "לא משתינים לכיוון של הפריפריה" ו"תוקעים דגלים בתחת". אז הוא אמר. ומה עם התוכן? אולי יש משהו בדבריו? אולי הוא צודק בכמה עובדות? אולי יש איזו אמת היסטורית במונולוג שלו?

למשל, אולי מרגלית צודק כשהוא אומר: "הם גידלו את לה פמיליה, חבורת ג'ובניקים שמרגישים גברים רק בקבוצות של מאה. הם גידלו נערי גבעות ששורפים משפחות". מה לא נכון בזה?

"אנחנו פישלנו כי השארנו להם את הרחובות", אומר מרגלית. "פישלנו כי תקפנו את מנשקי המזוזות במקום לנשק אותם. פישלנו כי שתקנו, כי פחדנו לספר שנתניהו שיחרר הכי הרבה מחבלים בתולדות המדינה, שהוא ראש הממשלה הראשון שעשה תיקו עם החמאס". גם במקרה זה קשה לערער על העובדות והתובנות שמביא מרגלית.

"הם בעיקר יודעים להחזיר שטחים בלי תמורה, ליילל, להסית, להיכנס להיסטריה, להתקפל עם זנב בין הרגליים ואז להתבכיין. אבל מה, הם יודעים דבר אחד יותר טוב מאתנו. הם יודעים לצרוח". גם כאן דבריו של מרגלית לגיטימיים ואינם רחוקים מהמציאות, למרות ההכללות. לא שמעתי את הפרשנים המכובדים מתייחסים ברצינות לעובדות אלה או לחלקן. איש מהם לא ביטא חירות מחשבתית, לא יצא מקופסת הקונסנזוס, לא העז. ממי הם מפחדים?

אלה אותם פרשנים, שרובם לא חזו מהלכים פוליטיים או את תוצאות הבחירות. הם מזכירים לי פרשני ספורט, שתמיד יהמרו על בטוח. אבל מה לעשות, החיים מלאי הפתעות.

מפרשני הימין, שלא יתנו לעובדות לקלקל להם את המציאות, לא היו לי ציפיות. מרגלית משחק לידיהם, כפי שהוא משחק לידי מירי רגב ובנימין נתניהו, נציגי האספסוף בממשלה.

הפרשנים האחרים, שתפקידם חשוב כמובילי דעת קהל, צריכים לחשב מסלול מחדש.

מרגלית לא יהיה, כנראה, ראש ממשלה ואפילו לא ראש מפלגת העבודה. אבל הוא מביא משהו אחר, גם בטקסט וגם בסגנון. מרגלית הוא "קילר". עדיין "קילר" לייט, אבל הוא מבין שרק "קילר" ינצח את נתניהו.

והערה אחת למרגלית: משפט הסיום שלך, "תחזירו לנו את המדינה", לא מוצלח. הם הרי לא יחזירו לנו את המדינה. אנחנו צריכים לקחת אותה מהם בחזרה.

===========

הטור המלא פורסם באתר הארץ

"אנחנו הבית של כל יהודי בעולם אנחנו המקלט אנחנו גם האחריות"
יצחק רבין, מתוך נאום בקונגרס הציוני בירושלים (ה-3 בפברואר 1992)

הרשמה לעדכונים

מאז 2004

כבר מעל 19 שנה, הבמה-הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.
יצחק רבין 2016 - נלחמים בהסתה

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי