שלי יחימוביץ' - מקבלת נכשל ממפלגת העבודה

Thank you for rating this article.

אתמול התארחה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' בתוכנית מסיבת עיתונאים בערוץ הראשון וייצגה בכבוד רב את מפלגת העבודה. אי אפשר היה להתעלם מנופת הצופים שאחזה במראיינים ושטף המחמאות הבלתי נשלט שהרעיפו עליה. הגב' יחימוביץ' ידעה לספק להם תשובה נכונה כמעט לכול שאלה שהופנתה אליה ובכך ללא ספק הצליחה לייצר חשיפה חיובית מרשימה ביותר. אולם מתחת ליכולת התקשורתית‚ שהמארחים כנראה שכחו כי הגברת יחימוביץ' היא אשפית בה ולכן היו חייבים לאזן את ההתלהבות בביקורת מתאימה לרמת המרואיין‚ הסתתרו תכנים בעייתים במידה רבה מאוד שלא זכו להתייחסות הולמת. מספר דוגמאות בציטוטים לא מדוייקים:

"באתי לעבוד ..."‚ הכריזה חברת הכנסת יחימוביץ'. טעות גברתי‚ נשלחת לעבוד על ידי חברי מפלגת העבודה שבחרו בך בבחירות הפנימיות ואחר כך על ידי מצביעי מפלגת העבודה שהצביעו עבור הרשימה כולה ולא עבורך באופן אישי. משמעות הדבר‚ שאת מייצגת מגוון של דעות ועמדות רחב המאפיין מפלגת שלטון כמפלגת העבודה ולא זרם חתרני כזה או אחר - גם אם הוא קוסם לך באופן אישי. נבהיר‚ חבר כנסת מטעם מפלגה לא נבחר באופן אישי אלא כקבוצה המייצגת את מגוון הדעות והוא מחויב לכלל החברים והבוחרים.

"סוציאל דמוקרטיה"‚ גורסת הגברת יחימוביץ' בהצגת מי היא. אז גברתי - סוציאליזם בין היתר‚ פרושו ערבות הדדית. ערך שכנראה לא הטמעת לגמרי כשדילגת בקלילות (שגיבית בספין תקשורתי חביב) מתמיכה בעמיר פרץ לאהוד ברק. מה עם קצת ערבות הדדית בבית פנימה? ככה נוטשים חבר לדרך? כך מפקירים את מי שהמציא אותך בפוליטיקה של מפלגת העבודה וישראל בכלל? מה הוא עשה לך? לא יכולת לחמם את הספסלים האחוריים עוד כמה חודשים? הרי ממש טרחת להתבטא נגדו ובעד ברק‚ מה עם קצת איפוק? או שהמודעות התקשורתית שלך הבהירה לך שאם לא תתחברי לברק ותקבלי בתמורה מינוי לועדת כנסת כלשהי לא תזכי לחשיפה ולכן סיכוי הבחירה שלך בעתיד יקטנו? או שהשיקולים הללו בכלל לא עמוד לנגד עינייך אלא רק הגשמת האידיאל שהרגע הסברנו איך פעלת נגדו?

"... נדיר לשמוע מחבר כנסת תשובות קצרות‚ חדות וברורות ..."‚ משבח המראיין את יחימוביץ'. הוא (ובפרט היא) שכח שפוליטיקה היא אמנות הפשרה ומרחב המשחק שלה הוא בגווני האפור ולא בצבעי שחור ולבן. בפרט‚ מפלגת העבודה המייצגת מגוון זרמים‚ החל מקיבוצים‚ מושבים‚ רוסים‚ חרדים‚ אתיופים‚ עולים‚ זקנים‚ צעירים‚ עירוניים‚ חקלאים‚ יזמים‚ אנשי צווארון לבן‚ פועלים‚ חובשי כיפה‚ חילוניים גמורים ועוד רבים אחרים. תתכבד הגברת ותסביר לנו איך היא מצליחה לייצג את כול אלו באופן חד-קצר-ברור מופלא שכזה?! הגיע הזמן שגם התקשורת תבהיר שפוליטיקאי תפקידו לפשר‚ להתפשר ולהגיע לעמק השווה במרחב ברירות מחדל רבות ושונות. בחירה חד-ערכית מצביעה על כישלונו של פוליטיקאי ולא על הצלחתו ומבחנו בכך שכול המעורבים יוצאים לא מרוצים (מה שמוכיח שאף אחד לא קיבל יותר מהאחרים).

לצערי כבר כתבתי בעבר על שלי יחימוביץ'‚ המדריך לפוליטיקה נמוכה וכנראה שדבר לא באמת השתנה - לא בתפיסת העולם‚ לא בהתנהלות ולא בערכים. חבל‚ חברת הכנסת יחימוביץ' בהחלט עושה עבודה פרלמנטרית טובה ומייצגת את הסוציאל דמוקרטיה באופן מכובד וערכי. עם רק הייתה יודעת לשלב אלה עם הבנת הסביבה הפוליטית בה היא מתקיימת - ייתכן ואפילו הייתי רואה בה אחת ממנהיגות מפלגת העבודה בעתיד.

בקיצור שלי: עברת בתקשורת, נכשלת במפלגת העבודה.

"התורה ניתנה לישראל, ולא ישראל — לתורה; בלי ישראל אין תורה, בלי ישראל אין מדינה, ואהבת ישראל קודמת לכל"
דוד בן-גוריון, 17.10.1950

הרשמה לעדכונים

מאז 2004

כבר מעל 19 שנה, הבמה-הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.
יצחק רבין

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי