על אמינות מפקד מפלגת העבודה

Thank you for rating this article.

מפלגת העבודה יודעת תקופה של עדנה - מועמדים רבים ואיכותיים לתפקיד יושב ראש המפלגה, עשרות אלפי מתפקדים חדשים ובהם רבים החוזרים הביתה לאחר שעזבו למפלגות אחרות, פעילות מתחדשת בסניפי המפלגה, שיח רעיוני פנים מפלגתי ער, דיונים וישיבות רבות ובתכיפות גבוהה.

אולם, על כל אלו מעיבים פרסומים על תקפותו וכשירותו של המפקד שהסתיים בימים אלו ובו עשרות אלפי חברים חדשים. לי נדמה, שרבה המהומה על לא דבר והפעם אכן התקשורת מנפחת את הדברים (בסיוע מועמדים וחברי מפלגה, בעלי עניין) ותורמת שוב לדימוי השלילי של המפלגה שדווקא הלך והשתקם בחודשים האחרונים.

דוגמא טובה, היא ההתייחסות לפקודים שאינם כבר בין החיים ובפרט המספר 284 שצץ ועולה באמצעי תקשורת רבים - אלו, כמובן שלא ממש טורחים להבהיר שמדובר (במרבית המקרים) בותיקי המפלגה שלצערנו פשוט הלכו לעולמם וחברותם מתחדשת באופן אוטומטי (אם בהוראת קבע, אם מטעם התק"מ ואם אחרת) ודווקא הבדיקה היסודית של מטה המפלגה הוא זה שהצליח לזהות אותם. בסה"כ מדובר על מספר זניח של פחות מ-1% מסך כלל המתפקדים ונשירה טבעית והגיונית. לנושא זה ניתן לצטט את תגובת המפלגה הרשמית: "... כי רובם המכריע של המתפקדים המתים הם מתפקדים ותיקים שהופיעו בספר הבוחרים הישן ונפטרו במהלך השנים האחרונות, שמותיהם מופיעים גם במפקד החדש משום שהם חתומים על טופס המתעדכן אוטומטית ..." (הארץ, 7.7.11) אז למה לעשות מזה מטעמים? כי אפשר וזה מביא רייטינג.

בנוסף,מובלטת בתקשורת העובדה שאותרו טפסים של מתפקדים שרושמים גם במפלגות אחרות - אז למה להלין על איכות ויעילות הבדיקה ובפרט שאין שום דרך לוודא נתון זה ולפני שהוגש הטופס. אלא אם אותו אדם היה מצהיר על כך מראש! שוב, עניין זה הוא  מחוץ לשליטת מטה המפלגה ובמקרה הטוב ניתן להפנות אצבע מאשימה למטות המועמדים.

כמו כן, אותרו 8,000  טפסים ובהם קבוצות של 5 מתפקדים ומעלה המשולמים על ידי אותו מקור (חשבון בנק \ כרטיס אשראי). אז, ייתכן שחלקם יפסלו - אבל גם בהחלט סביר שרובם יאושרו ולאחר שימולא טופס קרבה ראשונה ויהפוך אותם לתקינים על פי כל דין.

אף אחד כמעט לא מזכיר את 9,000 המתפקדים דרך אתר האינטרנט של המפלגה שנמצאו כולם תקינים. שם התאפשר סינון מקדים ולכן כולם תקינים כברירת מחדל. כלומר, במקום שבו העניין היה בשליטה הישירה של מטה המפלגה - המפקד זך כשלג. האם לא ראוי לשבח הישג זה?

יתר על כן, 26,000 הטפסים הבעייתים שאותרו (לא מדהים שבכלל הצליחו לאתר את כולם?! ... הוכחה ליעילות מנגנון הביקורת הפנים ארגוני) הם טפסי מפקד שבהם יש נתונים שגויים של חשבון הבנק \ כרטיס האשראי ולא מכל סיבה אחרת וכעת מטה המפלגה יוצר קשר אישי, עם כל אחד מבעלי הטפסים, לתיקון הטעות.

גם בהקשר האישי, מפקדי המועמדים מוצגים בצורה מעוות ולדוגמא יובא מפקדו של עמיר פרץ בנתיבות - התקשורת התייחסה לעובדה שבעיר זו התפקדו יותר אנשים מאשר שהצביעו בפועל למפלגה בבחירות האחרונות. מה שתחקירני המבקרים שכחו לבדוק - האם ההצבעה לאהוד ברק, יושב ראש מפלגת העבודה בבחירות האחרונות, הייתה שונה מזו לעמיר פרץ בבחירות בהן עמד בראשות המפלגה. ופרץ מסביר: "... אין ספק שנעשה פה מעשה מאוד מגמתי כיוון שברור לכולם שמדובר במספר בודד של אנשים שנדלה מתוך מאות טלפונים, כאשר ברור שמאות אנשים בנתיבות אמרו שהם מתכוונים לתמוך בעבודה לכנסת וכמובן שהם רואים בי את המועמד. וזה המעשה הכי חמור שעשו מבחינה עיתונאית, שהדגישו שבסך הכל הצביעו למפלגת העבודה לכנסת האחרונה 174 מצביעים ואילו מתפקדים יש כמעט 600. רק שכחו להגיד שב-2006, כשאני עמדתי בראש מפלגת העבודה, הצביעו בסביבות אלף איש בנתיבות למפלגת העבודה. אנחנו הבאנו תוצאה טובה יותר מהאיחוד הלאומי והליכוד, היינו המפלגה השנייה בגודלה אחרי ש"ס ..." (עמיר פרץ, שיחת היום).

כדי להנמיך את גובה הלהבות ולמזער את הנזק התדימית שנגרם למפלגה - פנה מזכ"ל המפלגה, חיליק בר, למועמדים בכתב: "... אני מבקש מכם לחדול מהעבודה הקשה שחלקכם עושה מול התקשרות בנושא המפקד ... ההתנהלות מול התקשורת והעברת הנתונים, החלקית והמגמתית לעיתים, אינה גורמת למערכות הצדק במפלגה לעבוד טוב או קשה יותק מחד, ומאידך פוגעת במפלגה אנושות ומחבלת בשיקום שמה הבעייתי בציבור  ... ועדת הבחירות בליווי צמוד של השופטת שרה פריש פועלת במרץ וללא לאות להגשת ספר בוחרים מסודר, נקי ותקין, אשר ייצג נכונה את מפקד החברים הגדול שבוצע במפלגה. הליך הבדיקות מול המתפקדים, מול מרשם האוכלוסין ומול המפלגות השונות נמצא ממש בעיצומו ונעשה בצורה מקצועית, רצינית ומסודרת ביותר ...".

הוסיף רענן כהן, יו"ר ועדת הבחירות: "... צר לי על הפרסומים אשר יוצאים ממטה הבחירות שלך ומפרסמים נתונים שיכולים להטעות את הציבור ... החלטנו לשחרר את גרסה א' למרות שטרם הגיע אישור הבנקים לגבי 26,000 הטפסים, כדי לאפשר למועמדים, מספיק זמן להעיר הערות לקראת ספר הבוחרים הסופי ... ועדת הבחירות עשתה מאמץ אדיר, בעזרת חברה חיצונית, מהמובילה בתחומה, כדי להגיש את ספר הבוחרים א' עד ליום שישי הבא, לאחר שנבדקו בו הפרמטרים הקשיחים ביותר, במטרה להגיש את ספר הבוחרים הסופי עד למועד שנקבע בתקנון, בסוף חודש יולי, והוא יהיה הספר הקובע לקיום הבחירות. אני גאה בשורת הפעולות שביצענו במטרה שספר הבוחרים יכיל פרטים מדויקים ונכונים. יחד עם זאת, אנו צופים, כי בגרסה א' יהיו עוד תיקונים ושינויים, ולכן אנחנו מאפשרים להגיש עליו ערעורים בפני המוסד לבירור עתירות. כך, ספר הבוחרים הסופי, יהי תקין ככל האפשר, יחתור לאמת, ויהיה מקובל על כלל המועמדים ...".

אז תנו למפלגת העבודה אשראי!

"איזה קורבן מקריבים בהליכה להצביע? מי שלא מצביע הוא חסר אחריות. כל אלה ידעו אחר כך להצביע על חסרונות, הם שוכחים שזה תלוי בכל אחד מאיתנו"
ישראל חופש, הארץ 2008

הרשמה לעדכונים

מאז 2004

כבר מעל 19 שנה, הבמה-הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.
יצחק רבין - 2018 א

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי