הצבעה בפתק שחור

Thank you for rating this article.

הבחירות כבר מאחורינו והמגעים בין המפלגות, השיחות הקואליציוניותוהתקציבים המסומנים כבר בפתח.

השנה הבאה תהיה שנת תש"ע, ואם שמתם לב, זו הפעם הראשונה זה עשר שנים שאין ש"ס על הלוח.ואולי זה הזמן להעלות רעיונות חדשים שיוכלו להביע את משמעות הדמוקרטיה בצורה שונה.

עוד אין תוצאות ואין ממשלה, אבל כבר מבכים את מר גורלנו,ורבים האומרים שזה מה שמגיע לנו בגלל אובדן הדרך.

מערכת הבחירות היתה מלאה פרסומות והשמצות, אבל בבואנו לשים את הפתק במעטפה, אנחנו מתבקשים לשקלל את כל מה ששמענו וראינו, ובסיכומו של דבר, על אף ההתרגזויות וההכרזות - רובנו שמים בקלפי את אותו הפתק ששמנו בפעם הקודמת.

הבחירות הן לא אישיות, אבל כל מערכת הבחירות נסבה מסביב לעומדים בראש הרשימה ולא ברשימה עצמה, כאילו והבחירות היו אישיות.

גם התיחסות לסקרים אינה יכולה לעזור לשכנע את הבוחר, ובמאמר מוסגר, אם הייתי מבקש מאחד מחברי להצביע עבור "העבודה" בבחירות כי טובים הסיכויים להכניס לכנסת את האדם העומד במקום ה-15 בסקרים. אם הייתי אומר במילים אחרות "תצביע עבודה על מנת להכניס לכנסת את ראלב מג'דלה" הסיכוי היה יותר נמוך שהוא יעתר לבקשתי. הדבר נכון גם לגבי המפלגות האחרות: מי יצביע בפתק של האיחוד הלאומי עבור ארקדי פומרנץ הנמצא במקום ה-19 חוץ ממשפחתו וקומץ ידידיו?

הפתרון נמצא לדעתי בדרך שונה, שתוכל לאפשר לאזרח להביע התנגדותו למפלגה מסוימת. כבר הוכחנו שלשנוא אנחנו יודעים היטב, ואם אפשר גם לממש את השנאה בצורה אנונימית מבלי לפגוע ישירות באיש – הרי זה משובח וגם מממש את דמוקרטיה בצורה יותר טובה מהקיימת.

את מקומו של הפתק הלבן יחליף פתק שחור.

דרך ההצבעה תהיה זהה להצבעה הקיימת, בה פתק אחד יוסיף קול אחד למנין הקולות עבור המפלגה שנבחרה.

פתק שחור – יספר כפי שנהוג היום בפתק לבן.

ואילו פתק שחור המוכנס למעטפב בצירוף פתק אחר יפחית קול אחד ממספר הקולות לאותה המפלגה.

אם יש מתלבט שאינו יודע למי להצביע, אך יודע למי לא להצביע הרי ששיטה זו תשקף את דעתו בצורה הטובה ביותר. שיטה זו יכולה גם לנטרל את כוחן העולה של מפלגות קיצוניות של אנשים קנאים ולא סובלנים.

התוצאה תהיה, שהמפלגה שתזכה במירב הקולות היא זו שיש לה מספר גבוה של בוחרים ומספר נמוך של מתנגדים.

יש עדין מספר סוגיות שצריך לתת עליהן את הדעת, כמו למשל ההתיחסות למצבה של מפלגהשמספר מתנגדיה גבוה ממספר מצביעיה. במקרה חריג שכזה ניתן לפתור את הבעיה על ידי מימון מפלגות שלילי. המפלגה שתזכה בכבוד המפוקפק הנ"ל תחויב בקנס בגובה מימון המפלגות שהיתה מקבלת לו זכתה במנדט אחד.

"בנגב ייבחן העם בישראל ומדינתו"
דוד בן גוריון, משמעות הנגב שדה בוקר 17.1.1955

הרשמה לעדכונים

מאז 2004

כבר מעל 19 שנה, הבמה-הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.
יצחק רבין - 2013 אוניברסיטת תל-אביב

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי