כשדגניה חגגה חמישים, הממשלה התרגשה. דווקא בן גוריון צינן את ההתלהבות

Thank you for rating this article.

בחודש שעבר, בעת שממשלת ישראל התכנסה בדגניה א' לציון מאה שנים להקמתה, קיבלו חברי הקבוצה מידי מזכיר הממשלה, צבי האוזר, פרוטוקול ממשלה משנת 60', שאולי גרם להם אכזבה. התברר, כי כשדגניה חגגה חמישים, שקלה הממשלה לחוקק חוק לכבודה, "חוק דגניה", אך מי שפסל את הרעיון היה לא אחר מראש הממשלה, דוד בן גוריון.

שר התחבורה, יצחק בן-אהרן, שהציג את החוק, אמר כי "המאורע של יובל אם-הקבוצות הוא דבר מה מיוחד", ולכן יש להפכו לאירוע חינוכי: "החוק קובע - מדי שנה בשנה, מפגש הנוער הישראלי, על כל שכבותיו, עם משקי ההתיישבות העובדת".

אך בן גוריון חשב שהחוק "משונה". "דגניה לא זקוקה לחוק. יש כאן הבעת רגש של כולנו, הבעה חופשית. משתתף בזה מי שרוצה", אמר, "אבל יש לציין הדבר בבתי הספר ולסדר ישיבה מיוחדת בכנסת". שר החקלאות משה דיין, "בן דגניה היחיד בישיבה", כהגדרת ראש הממשלה, חשב גם הוא שההצעה "פגומה". "איני אומר שאין הערכה ל(תנחום) תנפילוב, ליוסף ברץ (ממייסדי דגניה)... אבל אם המדינה נותנת להם אות ראשונים, לא ייתכן שלא לתת לביל"ויים".

שרת החוץ, גולדה מאיר צידדה בחוק. "הדור הזה זקוק לאיזה דבר שיזכיר לו באופן כמעט אבטומטי שיש חקלאות ויש התיישבות ויש קיבוץ". גם שר המשטרה, בכור שלום שטרית, תמך בחוק, משום שלדבריו "אם מורה לא ירצה לדבר על דגניה, לא ידבר. אני סבור כי בבתי הספר של אגודת ישראל לא ידברו על דגניה". בסיום הישיבה הוחלט לשקול את הדבר מחדש בוועדת השרים, וכידוע, משם הוא כבר לא חזר.

והנה הפתעה: את הפרוטוקול המלא ניתן לקרוא בעמוד הפייסבוק של מזכירות הממשלה.

המאמר המלא, פורסם באתר עיתון הארץ בתאריך 12.11.2010.

"עם לא יזכה לחירות אם לא יבטיח חרות שכניו"
קארל מרקס

הרשמה לעדכונים

מאז 2004

כבר 20 שנה, הבמה הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

מצב מפקד

חברי.ות מפלגה פעילים: כ-48,288
לנתונים המלאים | התפקדות

העבודה בסקרים

נכון לתאריך 24.6.24, העבודה-מרצ עם 11 מנדטים (N12), העבודה 5 ומרצ 4 מנדטים (מעריב)
למעקב סקרים

מאמרים דומים

יצחק רבין

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי