הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

בן גוריון מכריז מלחמה על השוק השחור

"שיחה זו לא באה לבשר ישועות או לגלות חדשות ונצורות. כוונתה היא הרבה יותר צנועה ופשוטה", הצהיר ראש הממשלה דוד בן גוריון בתחילת דברים שאמר לאזרחי ישראל ב-3 באוקטובר 1950. רגילים היו לשמוע מפיו הכרזות גדולות שעניינן ייסוד, הקמה, מלחמה, מאבק, עצמאות, הגנה ואחדות, ונושאים אחרים שנכתבו בהיסטוריה כבר עם הגייתם. הפעם טיפל בן גוריון במה שכונה למחרת במאמר המערכת של "הארץ" "ענייני-חולין".

בעצם, לא רק עניין חולין, אלא עניין שנוגד את דימויו של העם בישראל כעם מוסרי וצודק, מאוחד כולו למטרת בנייתו בארץ; ושלא כמו גבורתו של העם במלחמת השחרור, שראוי היה לה שתונצח מדור לדור, כאן היה עניין שצריך למחותו מיד: "ספסרות מגונה ופושעת" שפשתה בישראל מאז החל הקיצוב במצרכים. זו נובעת ממחסור אובייקטיבי, אבל גם, הודה בן גוריון בפה מלא, מליקויים בהתנהלות הממשלה: "חוסר תיאום בין משרדי האוצר, האספקה, התחבורה ומסחר ותעשייה", שהוא "אחד הגורמים לליקויים באספקה מסודרת ולחוסר פיקוח מספיק ויעיל".

אבל גם תיקון הליקויים באספקה לא ימחק את השוק השחור בלא שיתוף פעולה של הציבור, הסביר ראש הממשלה. הספסרות, הבהיר, "מעמידה בסכנת קיום את המשק והמטבע שלנו, פוגעת קשה בהמוני העם, משמשת מקור עידוד לגניבות ומעילות ושחיתות, ומערערת יסודות המוסד הציבורי". משתפי הפעולה אינם רק רודפי בצע בודדים "שקוראים להם בשם הנאה שוק שחור", הדגיש ראש הממשלה; "אלא חוגים רחבים ומתרחבים הם שותפים לעבירה". דוד בן גוריון, קבע מאמר המערכת שלמחרת, "גמר אומר לקחת חלק פעיל בעיצוב הקו של מדיניותנו הכלכלית"; ליצור "אווירה מוסרית מתאימה", שהיא "בבחינת אחד התנאים המוקדמים ההכרחיים להצלחת המאמץ של מלחמה בשוק השחור".

עד כמה יוצא דופן היה נאומו זה אפשר ללמוד מאותו מאמר מערכת, אשר נפתח במלים: "ראש הממשלה דיבר אמש אל אזרחי ישראל בנימה שלא נשמעה עדיין מפיו בהזדמנויות קודמות. היתה זו נימה של דאגה רצינית לענייני-חולין; לא קריאה להתנשאות מעל הגבלות השעה והמקום אל הפסגות הנעלות של הייעוד ההיסטורי, אלא פניה להישיר לכת באותו תחום המוקף הגבלות בלתי נעימות אך בלתי נמנעות... הפצרה בציבור שיחדל לפרוק את העול, לאחר שעמד במבחן הדרמטי של מלחמת השחרור. דעתו של ראש הממשלה נתונה לבעיות הכלכלה שלנו, ועובדה זו גרמה לשינוי בסגנון דיבורו, שהוא אופיני למדי. שינוי זה יש לברך עליו; ואם נאומו הבליט ביקורת עצמית ולעתים אף נימה של וידוי, הרי יש לאחל לכל חלקי הציבור, אף לאלה הקרובים ביותר לראש הממשלה, שלא יסתפקו בהאשמת מתנגדיהם הפוליטיים, אלא ילכו בדרכו של מר בן גוריון גם בשטח זה".

את שהחסיר העם במידת מוסר, מילא ראש הממשלה האחראי. הוא גם הדגיש בדבריו את האמונה ב"בצבורנו ובמאור המוסרי הגנוז בנפשו, לפעמים בלי ידיעתו. למרות העייפות וההתפרקות המוסרית שהתפשטה בציבור לאחר המתיחות הדרמטית של מלחמת השחרור, למרות הטרוניות והטענות - הצודקות והבלתי צודקות - נגד הממשלה ונגד המנגנון; נגד הצנע ונגד הקיצוב והפיקוח, למרות התעמולה הפוליטית והפולמוס המפלגתי שאינם נקיים מדמגוגיה נפסדת, למרות העיתונות הצהובה המוסיפה לא מעט לעכירת הרוחות" - מנה בן גוריון את המוקשים הטמונים בתלם המוסרי של העם - הרי צבורנו בכללו נאמן למדינת ישראל וליעודיה הגדולים: בטחון, קיבוץ גלויות, בניין הנשמות".

שבוע אחר כך שיבח את ראש הממשלה, גם אם בטון מתנשא משהו, בעל הטור "בעיניי גר הגר בתוכנו": "תפקידה של הממשלה הוא להביא לידי התנערות זו על ידי מנהיגות אמיצה וכן על ידי שלטון טוב ומעורר בטחון. מר בן גוריון יווכח על נקלה שאוקיה של מנהיגות עדיין שווה בעיני האדם ברחוב יותר מקילוגראם של מרגרינה".

המאמר המלא, פורסם באתר עיתון הארץ בתאריך 3.10.11.

הרשמה לעדכונים

"צריך להיות אדם שכל הזמן פועל למשהו ואני אומר אתה תמיד גדול כגודל העניין שאתה משרת ואתה נהייה קטן אם אתה משרת רק את עצמך."
שמעון פרס, ראיון ב-YNET יולי 2005

מאז 2004

כבר מעל 15 שנה, הבמה-הרעיונית מהווה את כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

הבמה בטוויטר

The_Proletariat
The_Proletariat החבר @GabbayAvi , ראשון בין גבאים. twitter...
03:36PM Feb 18
The_Proletariat
The_Proletariat מסרון: לא לשיריונים, כן לדמוקרטיה. מתארגנת מחר הפגנה מחוץ לביתו של אבי גבאי בנושא, אם ברצונך להשתתף השב 1. יחד נחזק את המפלגה ונמנע דיקטטורה #%D7%94%D7%A2%D7%91%D7%95%D7%93%D7%94
03:02PM Feb 18
The_Proletariat
The_Proletariat עוד סיבה לא להצביע לפיד (וגנץ). twitter...
01:07PM Feb 18

העבודה בטוויטר

GabbayAvi
GabbayAvi נעם, תודה! twitter...
07:43PM Feb 18
GabbayAvi
GabbayAvi ציפי לבני היא שותפה מרכזית במחנה שמאמין בשלטון החוק, בפתרון מדיני ובשמירה על ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. על אף המחלוקת בינינו, ביום הזה אני מבקש להודות לה ולהעריך את תרומתה למדינה. נמשיך להניף את דגלי השלום והדמוקרטיה
01:03PM Feb 18
Eranhermoni
Eranhermoni אם זה נראה כמו ברווז, הולך כמו ברווז, ומגעגע כמו ברווז - זה ביבי?!? כל הרעיון בבחירות ובדבר הזה שנקרא דמוקרטיה, זה לא רק לבקש לנצח אלא גם להציע משהו אחר. twitter...
09:00PM Feb 17
GabbayAvi
GabbayAvi עם יו"ר האופוזיציה ויו"ר הסיעה שלנו. בקרוב: שרת המשפטים ושר הבריאות. @Syechimovich @ishmuli pic.twi...
08:25PM Feb 17
GabbayAvi
GabbayAvi מרגישים את התקווה לשינוי חוזרת. עם מאות אנשים בחולון, יחד עם ראש העיר, מוטי ששון. מעל הרכילות הפוליטית והשיח המפלג, אנשים רוצים לראות דרך אחרת: בבריאות, בתחבורה, במחירי הדיור, ביוזמה המדינית ובבטחון יש לנו דרך, ויש לנו נבחרת שתגרום לשינוי הזה לקרות. חוזרים לדרך. חוזרים לעבודה. pic.twi...
07:15PM Feb 17
טקס מפלגתי ליום השנה לרצח יצחק רבין 2018

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי - עמודה ראשית