עמוד הבית מאמרים הועידה האידיאולוגית - השולחן החסר: החזון הסוציאל דמוקרטי של מפלגת העבודה
 

הועידה האידיאולוגית - השולחן החסר: החזון הסוציאל דמוקרטי של מפלגת העבודה

PDF גרסת הדפסה דואר אלקטרוני
הפרולטר {אסף הלחמי}    שני, 26 מרץ 2012 09:38
Share

מפלגת העבודה חיה ובועטת - כל מי שמתעניין ועוקב, יודע זאת.

בשבועות הקרובים, עומדת המפלגה לקיים ועידה אידיאולוגית - רעיונית שתכלול עשרות שולחנו עגולים, להם מגישים מראש חברי המפלגה ניירות עמדה אישיים ועצמאיים, שיאפשרו דיון חופשי ופתוח וגיבוש מצע רעיוני עמוק ומקיף לקראת הבחירות הקרובות ובכלל.

עם זאת ולמרות היקף והיצע השולחנות השונים - הרי מורגש בחסרון שולחן אחד מעל כל השאר. שולחן העוסק במבט העל של "החזון הסוציאל דמוקרטי של מפלגת העבודה".

יהיו שימהרו ויטענו - רשימת השולחנות המפוארת מקיפה כמעט כל היבט באותה סוציאל דמוקרטיה אמורה. על מה תלין?

ובכן, צודקים הדוברים ... אולם, בבסיס הביקורת אין דבר לגבי תכני ונושאי השולחנות עצמם ולעצם הרעיון לקיים אותם באותו אופן בהם הם מתקיימים. אלא, על כך וכי ראשית יש לקיים דיון רעיוני בתפיסת העל הרעיונית של המפלגה ולהתוות את הקווים המנחים לדיונים הפרטניים ותפיסת העולם אותה מקדמת מפלגת העבודה.

גיבוש החזון הסוציאל דמוקרטי אינו נושא שולי ויתרה מכך, חיוני לנסחו באופן תמציתי כזה המאפשר הצגתו הבהירה וללא הצורך להדרש להרחבה הקיימת בתוצרי השולחנות העגולים המרובים.

הרי, לכאורה, ייתכן מצב שבו התוצרים הסופיים של חלק מהשולחנות יכולים להציג משנה רעיונית שאינה מתיישרת עם חזון העל הסוציאל דמוקרטי של המפלגה ... ואז, אנא אנו באים? באיזה אופן יוכרע סדר העדיפות ואיזה מהם גובר על השני?

והדבר אינו שולי - כי בסופו של יום, רק חזון סוציאל דמוקרטי תמציתי יאפשר למפלגת לפנות לקהל בוחרים רחב ולשכנע אותם בחיוניות של מפלגת העבודה ויכולתה להוביל שינוי חברתי ואזרחי אמיתי למדינת ישראל.

יתר על כן, דיון אסטרטגי כזה דרוש כדי להבהיר את מערכות היחסים בין ציונות, דת, מעמד האזרח ומדינת הרווח שניתוח שלהם מתוך נקודת מבט צרה אחת יכולה יכולה לגרור כשל מערכתי מתוך האילוץ וההשלכה שלהן על נקודת מבט צרה שניה שתוצאותיה סותרות את זו של הראשונה.

לפיכך, חייבת הועידה האידיאולוגית של מפלגת העבודה לכלול שולחן נוסף שיתייחס וידון במבט העל ויגבש חזון סוציאל דמוקרטי והיררכיה רעיונית ברורה ובדומה למדריך הכיס לחבר תנועת העבודה והרעיונות שחג האחד במאי מתווה לנו.

עודכן לאחרונה ב- שני, 26 מרץ 2012 10:40
 
הודעות: לפני 6 שנים על ידי חיליק בר #7963
הי אסף (ויאיא),

אני מבין לגמרי למה אתה מתכוון אבל רוצה שתדע שיש צוות מאוד רציני, מסור ומעורב שיישב על הניירות ויושב כעת על תכנון הועידה. מעבר לכך הכל עוד יבוא למושב נוסף ודומה של ועידה כזו (זה לפחות התכנון) ואחר כך עוד לועדת מצע שתטפל ותגבש ותשלים ולחדד וכו'.

אנחנו בכוונה לא יצרנו שולחנות עם שמות כלליים ומפוצצים כמו "כלכלי חברתי", "מדיני", או "סוציאל דמוקרט" כי אז זה היה באמת לעג לרש, אלא ירדנו לנושאי מיקרו שירכיבו את המקרו הגדול של ראייתנו הסוציאל דמוקרטית.

למרות זאת, אני מרשה לעצמי להזמין אותך לקחת חלק בצוות המצומצם, גם כדי שחששותיך יופגו (ואני בטוח שזה יקרה כשתראה איזה עבודה רצינית נעשית כאן) ...
הודעות: לפני 6 שנים על ידי הפרולטר {אסף הלחמי} #7962
הבהרה: מתברר שהתכתבתי עם שני אנשים שונים - אחד הוא עוזרה של שלי (יאיא) והשני נציג אתר הועידה ... כל אחד נקט בסגנון ויחס שונה בתגובתו ובעוד האחד מתגונן ותוקף הרי השני קשוב ופתוח לדיון. למעלה הגבתי לנציג האתר ופה אני מגיב ליאיר שמדבריו אכן משתמע שיש הגיון בפניה שלי אך זו כנראה תוכל להיות מטופלת רק בעתיד (שזה גם משהו).
----------------------------------------

תודה,

ראשית, שמח לשמוע שזו רק ועידה ראשונה בסדרה!

הבעיה, שלמרות הכוונה הטובה – הפכתם את הסדר ... צא ולמד, בכל אתר הועידה לא מוזכר הצרוף "סוציאל דמוקרטיה" ולו פעם אחת! ... תרשה לי לסמן משפט זה בסימן קריאה והיות ועובדה זו זועקת לשמים ובהינתן שאניח כי זוהי מקריות (מקווה שלא תסתור הנחה זו) אזי היא מאוששת ומחזקת את ההצעה שלי – מפלגת העבודה חסרה הגדרה מדויקת של חזון העל שלה (במקרה שלי, "סוציאל דמוקרטיה").

צורך זה, מתגבר ופרט שמפלגתנו עברה שנים של דיקטטורה רעיונית וחוסר זהות ערכי שטשטש את הברור מאליו: כי שלי אולי סוציאל-דמוקרטית, ועמיר אולי סוציאל-דמוקרט וגם בוז'י ואיתן וגם פואד ... אבל לא המפלגה בה הם נבחרים.

אני גם יכול לקבל את הטיעון שנקבעו סדר ותשתית – אבל בכל זאת חושב שיש מקום לשקול יצירת שולחן כזה ולפחות כשולחן מסכם הנועל את הועידה ובפרט שאני לא מצליח לראות איך מתוך עשרות ניירות עמדה ממצים מסר אחד שמייצג את תפיסת העל המפלגתית לתוך מסר עקרוני ומזוקק (ומכאן החשיבות שאני מוצא בטיפול נקודתי בהיבט זה).

מקווה שתעלו את הנושא לדיון חוזר, את הבעייתיות שהצגתי ותעשו מעשה.
הודעות: לפני 6 שנים על ידי יאיא #7961
שלום ותודה על המייל החשוב,

ועידה זו הינה ועידה ראשונה מסוגה ואין ספק שהיא רק תחילת הדרך אל עבר מצע סוציאל דמוקרטי שלם אמיתי וכולל.

אני מעריך שבועידות האידאולוגיות הבאות לאחר שנטפס במעלה המדרגות בכל נושא ונושא, נרכיב יחד את תמונת המאקרו ונשתמש ברעיון שהעלת.

תודה רבה ונתראה בועידה.
הודעות: לפני 6 שנים על ידי הפרולטר {אסף הלחמי} #7960
סגנון התשובה, הותאם לסגנון המשיב, אבל אקבל שהיה בו ניסיון לשלב חוש הומור שלא הובן על ידי – בפועל היא עדין אינה מתייחסת לגופו של עניין ורק מחזקת ומאוששת את הקביעות שלי ... הרי אותם מאות נרשמים נרשמו היכן שהתאפשר להם ולקבוע שלא היו נרשמים לשולחן נוסף (ובפרט כזה כפי שאני מציע) אין לה על מה להתבסס.

לגבי האופן בו מנוסח המצע – לצערי זו הייתה המציאות במערכות הבחירות האחרונות ונראה שדבר לא עומד להשתנות ... והיות והועידה לא עוסקת בהגדרת חזון העל המפלגתי, יאלץ מישהו בודד ולא מוסמך לשבת ולנסח את המסר – ביום הפקודה. או שהכוונה לקיים ועידה מיוחדת בנושא, חודשיים לפני הבחירות?

הבעיה עם ההצעה שלך, לגבי ההצעה שלי – שאין לה מקום באף אחד מהשולחנות ומהטעם הפשוט שאין ולו שולחן אחד העוסק בחזון המפלגתי הכולל, בתפיסת העולם של מהי מפלגה חברתית ומהם העקרונות המנחים אותה ... ואם אכן היית מעיין בה, היית רואה שיש בה יחס לכמעט כל אחד מהשולחנות העגולים הפרטניים ומתוך נקודת מבט של חזון העל ולא של הדקדוק בפרטים (החשובים בפני עצמם).

אז היות שהמפלגה נקטה ביוזמה המבורכת וחסרת התקדים של הועידה הרעיונית – יתכבדו מקבלי ההחלטות בה ויאפשרו לחברים לא רק לנסח את סעיף קטן ג' במצע, אלא להיות שותפים לניסוח חזון העל המפלגתי (שוב, במקרה שלי – "סוציאל דמוקרטיה" ... אבל כנראה שלא לדעתכם והיות וצרוף זה, אני שב ומדגיש, אינו מופיע באתר הועידה).
הודעות: לפני 6 שנים על ידי צוות ארגון הועידה הרעיונית #7959
שלום.

מצער שאתה מכתיר את הדברים שאני כותב אליך בכותרות "לא לעניין" "מתחמקת" ועוד.

כמובן שאנחנו "פושעים" כי אנחנו ,לדעתך, רוצים להתחמק מדיון בנושא שאתה חושב אותו לכותרת הטובה והחשובה ביותר.

בכלל קביעתך שפרסומאי המפלגה הם שיקבעו את המצע שלה - מופרכת ולא הייתה כזו מעולם.

משתמע מדבריך שאינך מכיר מספיק את המפלגה. אולי אינך חבר בה?

אני למשל לא הייתי רוצה להיות חבר במפלגה, שאת עיקריה ורעינותיה כותבים פרסומאים ומה שנקרא כיום "קריאטרים".

ברשותך להרשם בועידה בהתאם למה שנקבע.

לא נראה לי שיחולו שינויים משמעותיים במבנה הועידה.

כרגע למיטב ידיעתי יש למעלה מ-500 נרשמים לועידה ויותר ממאה ניירות עמדה שהועלו באתר.

לא קראתי את נייר העמדה שלך ולמרות שאני בטוח שהשקעת בו את מיטב רעיונותיך - אני לא קובע לגביו עמדה.

אתה יכול להעלות אותו לאתר הועידה וגם ל"העלב" ולגנוז אותו כרצונך.

הדוא"ל הזה מיועד למתן אינפורמציה, למיטב יכולתי הדלה.

...

בברכה
צוות ארגון הועידה הרעיונית
הודעות: לפני 6 שנים על ידי עמנואל שחף #7958
הצדק איתך: מרוב עצים לא רואים את היער. החזון של המפלגה איננו ברור וזאת גם הבעייה שלנו בתקשורת - אנחנו בכל מיני מקומות ובו זמנית לא נמצאים כלל. החלוקה לעשרות תת-נושאים כפי שהיא מתבצעת כרגע בועידה בעייתית ביותר וחשוב שהצפת את הבעייה.
הודעות: לפני 6 שנים על ידי הפרולטר {אסף הלחמי} #7957
תודה על התשובה,

אבל היא מתחמקת ולא לעניין ובסופו של יום מאוששת את הטיעון שלי שמטרת ריבוי השולחנות הוא למנוע דיון לגבי מהי מפלגת העבודה.

כי הרי בכל אתר הועידה, אין ולו פעם אחת את הצירוף "סוציאל דמוקרטיה" בהקשר כזה או אחר ... אז אולי בכלל לא מדובר על מפלגה סוציאל דמוקרטית? ואם כן, מי קבע מהי סוציאל דמוקרטיה ואלו שולחנות צריכים להיכלל ואלו לא? ... הרי באם לא התקיים דיון בקרב החברים על מהו החזון הסוציאל דמוקרטי של המפלגה (אם בכלל) – כל טיעון אחר יהיה חסר בסיס וגיבוי ממשי ויתבסס רק על רצון לסרס את הדיון הרעיוני במפלגה.

לכאורה, יוכלו פרסומאי המפלגה לקחת כל אחד מהפרקים ולכלול אותו במצע של כל מפלגה בעלת אופי ליברלי ואנטי-סוציאלי ...שהרי הכותרות עצמן, אין להן משמעות אמיתית.

הקביעה שאם אני רוצה להשפיע על הועידה, מחויב לשבת רק באחד השולחנות (כי הרי אין לי אפשרות לשבת בכמה שולחנות במקביל מעצם השיטה בה הם פועלים) הנו לעג לרש והיות ואין אפשרות להשפיע על מכלול הדברים משולחן אחד ובאופן זה אתם מסרסים את הדיון הרחב והפתוח ומשמרים את הבלעדיות בהגדרת "החזון הסוציאל דמוקרטי" של המפלגה בידי תועמלנים ופרסומאים שינסחו את המסרים של המפלגה בעתיד.

כי אי אפשר לייצר עמדה בנושא דת ומדינה ומבלי להתעמק במהות השלטון ומנגנון החוק ומקום הצבא בדמוקרטיה וכו' ... כל אמירה אחרת מטרתה לסרס את החברים מלהיות מעורבים.

הקביעה שלך "שאולי תצליח לשכנע את כולם ..." היא בדיחה עצובה והיות ואתה יודע שדבר זה בלתי אפשרי במנגנון שהוגדר.

ההצעה שלך לטעון את נייר העמדה שלי לאתר, רק מראה שלא טרחת לקרוא אותו ולא טרחת לקרוא את דברי – אני מצפה ממי שחותם בשם "צוות הארגון של הועידה" שלפחות יתכבד ויטרח.

לכן, שוב אני מבקש לקיים שולחן בנושא "החזון של מפלגת העבודה – סוציאל דמוקרטיה" ולאפשר לחברים עצמם לקבוע את אופייה של מפלגת העבודה ולא צוות קופירייטרים.
הודעות: לפני 6 שנים על ידי צוות ארגון הועידה הרעיונית #7956
שלום!
...
כל הנושאים של הועידה הם במסגרת התכנית והמשנה הסוציאל דמוקרטית.
למשנה זו הרבה פנים - וכמעט כל משתתף יש לו את תמונת התורה הסוציאל דמוקראטית המיוחדת והמייחדת אותו.

תצטרך להתאים את עצמך לאחד השולחנות - אם תרצה להשפיע על הועידה.
גם את נייר העמדה שאתה רוצה לעלות באתר הועידה - עליך להעלות בעצמך (העתק הדבק) במקום המתאים באתר הועידה.

זו המצב כעת - תבוא לועידה ואולי תצליח לשכנע את כולם שאתה יודע מה צריך לעשות - וכך יהיה.

בברכה
צוות ארגון הועידה הרעיונית.
הודעות: לפני 6 שנים על ידי יסמין #7955
נדמה לי שאתה קולע בול.

תראה, כבר פה מצביעה טל שניידר על חוסרים בתכנים וברעיונות המוצגים לפני הועידה.

אין ספק שגיבוש מתווה על כללי כזה שהצעת, מייתר ביקורת כזו.

הבא לדיון מאמר זה
הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

מפלגת העבודה בטוויטר

מי מחובר?

אף אחד
באנר