גדעון בן ישראל, יו"ר הסתדרות הגמלאים, נפטר בגיל 91

Thank you for rating this article.

מפלגת העבודה וחבריה, מרכינים ראש עם פטירתו של חברינו גדעון בן-ישראל.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר הערב: "גדעון בן ישראל היה מעמודי התווך של הההסתדרות והחברה הישראלית. תרומתו האדירה למדינה ופועלו למען ציבור הגמלאים נגעו בחייהם של מאות אלפי ישראלים. המורשת הערכית שהותיר אחריו, תיזכר לעד ותמשיך להנחות את ההסתדרות בכל מאבקיה החשובים. ההסתדרות מרכינה ראשה לזכרו של איש שהיה לסמל ולמופת בחברה הישראלית. בשמי ובשם הנהגת וחברי ההסתדרות אנו שולחים תנחומים לגברת רות בן ישראל, לבנותיו ולכל המשפחה " (עמוד ההסתדרות בפייסבוק).

חבר הכנסת שמולי, מוסיף: "גדעון בן ישראל, מורי ורבי, נפטר לפני כמה דק׳ והוא בן 92. גדעון, יו״ר הסתדרות הגימלאים, ח״כ לשעבר ובעיקר לוחם ללא חת למען זכויות הגמלאים, היה אחד מהאנשים הראשונים שפתחו בפניי את שערי המפלגה ומאז ליווה אותי כמעט בכל צעד בתוכה. כל שיחה איתו התחילה במשפט: ״תקשיב איש צעיר״ והפליגה גם למחשבות אידאולוגיות על ברל, על מדינת הרווחה, על איך לבנות כאן חברה צודקת יותר. עוד מימיי בהתאחדות הסטודנטים הובלנו ביחד מאבקים חברתיים רבים והוא תמיד היה שם: עקשן, אמיץ, נמרץ. רק לאחרונה בחרתי בו ל״זקן השבט״ שלי בחברה הישראלית. גדעון, אתה תחסר לי מאוד ואני אקח את השיעורים והתובנות שלימדת אותי גם בהמשך דרכי. יהי זכרו ברוך." (עמוד הפייסבוק).

גדעון בן ישראל

חבר הכנסת מיכאלי, כותבת: "גדעון בן ישראל היה מאלה שאיפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא. אחרי חיים שלמים של פעילות ציבורית לטובת נוער, לטובת החברה, להפרחת הנגב ולזכויות עובדות ועובדים, בגיל 92 עדיין היה פעיל מאין כמותו בדאגה לגמלאיות וגמלאים, לרווחתם ולזכויותיהם. נאבק במדיניות כלכלית שהפכה את חיי חלק מהם לבלתי נסבלים וממש בלתי אפשריים. מי ידאג עכשיו באותו להט לכל האנשים הללו? היתה לי זכות גדולה להכיר אותו, שנינו חברים פעילים במפלגת העבודה. וניחומים גדולים לרות, אשתו המיתולוגית בזכות עצמה. יהי זכרו ברוך." (עמוד הפייסבוק של מיכאלי).

"הלך לעולמו עו"ד גדעון בן ישראל, לשעבר חבר הכנסת ופעיל במוסדות ההסתדרות, בגיל 91. ב-22 השנים האחרונות שימש בהתנדבות כיו"ר הסתדרות הגימלאים. הוא הותיר אחריו את אשתו פרופ' רות בן ישראל ושתי בנות.

בן ישראל נולד בשנת 1923 בחיפה, שירת בארגון ההגנה. במלחמת העולם השנייה התגייס לצבא הבריטי ושירת בבריגדה היהודית בשנים 1945-1942. במלחמת השחרור שירת כמ"פ בגדוד 68 (חטיבת עציוני), בירושלים ובסביבתה, ולחם עד שנפצע.

לאחר המלחמה למד כלכלה ויחסים בינלאומיים בבית הספר לכלכלה של לונדון. בשובו לארץ הקים את התשתית של הסתדרות העובדים בדרום.

הוא כיהן כח"כ מטעם מפא"י בכנסת הרביעית ובכנסת החמישית, מסוף 1959 עד סוף 1965.

בשנים 1973-1969 שימש במשרד העבודה כממונה ראשי על יחסי עבודה, יועץ משפטי של משרד העבודה (לתקופת מעבר של שנה בקירוב), מתאם הבטיחות והגיהות מטעם השר ויושב ראש הנהלת המוסד לבטיחות ולגיהות.

מאז 1996 הקדיש בן ישראל את זמנו לקידום רווחתם של האזרחים הוותיקים וכיהן כיו"ר הסתדרות הגמלאים. בשנת 1999 הריץ בן ישראל רשימת גמלאים בשם כח לגמלאים לכנסת. 

מפלגת העבודה פרסמה הודעת אבל ובה נאמר כי בן ישראל היה איש תנועת העבודה מגיל צעיר ועד ליומו האחרון. "בנושא הגמלאים ראינו את גדעון פועל ללא הרף עד לימיו האחרונים. גדעון תרם רבות לתנועת העבודה בכל תפקיד אותו ביצע והנחיל את ערכיה לציבורים רחבים", נאמר בהודעת המפלגה" (כלכליסט 2014).

יהי זכרו ברוך.

"עלינו להיכון למלחמה כאילו היא בלתי נמנעת ולחתור לשלום כאילו הוא בהישג יד"
יגאל אלון

הרשמה לעדכונים

מאז 2004

כבר מעל 19 שנה, הבמה-הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.
יצחק רבין

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי