מוסדות עכשיו

Thank you for rating this article.

כל יום שעובר מאז בחירתו של יצחק הרצוג ליו״ר המפלגה ובמיוחד מאז הקמת הממשלה החדשה מבליט את חוסר פעילותם של מוסדות המפלגה ועדיין אין כל אות שיבשר את בוא התחדשותם. בנאום שלי לפני ועידת המפלגה שכונסה אחרי בחירתו של היו״ר הנוכחי, התרעתי בפניו שאם לא יחזיר את פעילותם התקינה של כל המוסדות בהקדם יקרה לו בדיוק מה שקרה לח״כ שלי יחימוביץ. גם היא לא דאגה לשיקום המוסדות אלא המשיכה לסרס אותם (או לדחות את שיקומם), כפי שזה נעשה על ידי כמעט כל יושבי הראש לפניה, החל משמעון פרס.

כן גם לך, יצחק הרצוג, זה יקרה כי אתה לא מצליח לנתב את המפלגה למסלול ברור ומקובל, לא על הסיעה (שהסכסוכים בין חבריה הופכים להיות גלויים מיום ליום) ולא על יד חברי המפלגה שפשוט נעלמים, אט אט. מחד אתה לא מבהיר את הקשר בין מפלגת העבודה למפלגת התנועה ומאידח לא מגבש אידיאולגויה משותפת וברורה או עושה מאמץ לאחד את שתי המפלגות. יכול להיות שיש לך עמדה בנושא – אך האם מישהו מכיר אותה ? ולמה העדר הכיוון ? כי אין מוסדות.

אנחנו כחברי המפלגה לא יודעים האם אנחנו מפלגת העבודה או המחנה הציוני, האם אנחנו מפלגת שמאל מרכז, סוציאל-דמוקרטית, או האם אנחנו מפלגת מרכז ניאו-ליברלית שיכולה לשרת את ממשלת נתניהו בדיוק כפי שהיא יכולה לשרת את מטרותיו של יאיר לפיד. אנחנו אפילו לא יודעים מה עמדת המפלגה בנושאים קריטיים ממש, כמו זכויות אזרח. עמדות המפלגה (המחנה הציוני?) הפכו להיות בלתי מובנות וכתוצאה גם בלתי מקובלות על חלק לא מבוטל מחברי המפלגה, שלא נדבר על המצביעים – אני מניח שיצא לך לראות סקרים אחרי הבחירות...

דבר אחד ברור לכולם: אין אופוזיציה. ככל הנראה אנחנו לא במצב שאנחנו יכולים לרכז אופוזיציה משמעותית כאשר אפילו עם מר״צ אנחנו לא מסתדרים, שלא נדבר על הרשימה המשותפת. הנסיון הנואש להגדיר את המפלגה כמפלגת מרכז הוא כשל ידוע מראש כאשר אתה אישית מצטייר כשמאלני (בציבור, לא במפלגה) ויחד איתך שורה מכובדת של חברי הסיעה שלנו. מפלגת מרכז עם כל כך הרבה שמאלנים בראש ? ומה החזון של מפלגת המרכז המזוייפת ? בתחום הכלכלי-חברתי אנחנו שמאל-מרכז. בתחום המדיני, 2 מדינות לשני עמים. מרכז ? איך ? כי אנחנו תומכים בממשלה כמעט בכל נושא ביטחוני ?

לו היו למפלגה ולך מוסדות מתפקדים, היית יכול לנהל דיון לגיטימי על מיתוג המפלגה מחדש והסיעה ככל הנראה הייתה מתיישרת עם החלטות המוסדות. אתה בינתיים מנסה באמצעות התבטאויות ציבוריות, חלקן מביכות, להעמיד את המפלגה במקום שלא רק הציבור לא קונה אלא גם חלק מהסיעה ורבים מחברי המפלגה. ללא מוסדות פעילים אין לך את הלגיטמציה לכך , גם אם נבחרת ברוב מרשים על ידי חברי המפלגה. כזכור לך, אנחנו המפלגה הכי דמוקרטית בכנסת. כך לפחות אומרים.

"עלינו ליצור צירוף של נכונות לקרב את המיעוט הערבי ליעודים הדמוקרטיים הפשוטים של המדינה, בלי להטיל על שכמם את מעמסת הציונות"
יגאל אלון, 1959

מאז 2004

כבר מעל 18 שנה, הבמה-הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

הרשמה לעדכונים

יצחק רבין

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי