סקר הפריימריז הגדול

להצבעה

מי יהיה יו״ר העבודה?

הצביעו | השפיעו

אהוד ברק יותר מסוכן מביבי

Thank you for rating this article.

השם אהוד ברק עולה באחרונה במסגרות המפלגה השונות וזה הזמן להזכיר קצת את העבר למי שזה עתה הצטרף וגם לותיקי המפלגה שבנו. חיים ברעם בעיתון הארץ ניסח זאת היטב:

הזיכרון הקצר של העיתונאים והעסקנים עבר השבוע את גבולות הטעם הטוב. אהוד ברק הממולח מנסה שוב לנצל את ערגתו של הציבור למנהיג "חזק" ולשווק את מרכולתו הרקובה בשער בת־רבים.

חיים ברעםברק ניסה לחסל בשעתו את הסכמי אוסלו, ובכך דבק במסורת של תנועתו שאסור להציע לפלסטינים הצעה קבילה כלשהי. אחר כך חבר לבנימין נתניהו, ובכך הרס עד היסוד את מפלגת העבודה. וגרוע מכל: ברק פירק את הקואליציה הסמויה שבין האזרחים הערבים לבין תנועת העבודה, סירב לשאת ולתת אתם ברצינות וחולל את פרעות שנת 2000. כאשר נשאר בכנסת עם סיעה של חמישה ח"כים, החצינו כל חבריה דעות נציות וגזעניות כלפי האזרחים הערבים, ולא היתה להם שום הסתייגות ממדיניותו הכלכלית החשוכה של הליכוד.

אנשים כאלה היו אמורים להיות חרותים לתמיד בהיסטוריה של העבודה כעריקים רעיוניים לימין הקיצוני, ופסולים במסדרונות המפלגה. תחת זאת, אנחנו עדים עתה למסע חנופה מחודש, שמעלה על נס את מעלותיו המדומות של ברק ומתעלם מחסרונותיו האמיתיים. כיוון שאין תקומה לשמאל הציוני בלי ברית עם האזרחים הערבים, ברור לגמרי שברק הוא פסול־חיתון בקרב האוכלוסייה הזאת. לכן מדובר כאן בחיפוש אחר מועמד עם עבר צבאי, ולא בניסיון לשנות את הפרופיל של המפלגה מבחינה רעיונית. החשיבה הרפ"יסטית הזאת הרסה כבר כל חלקה טובה בתנועת העבודה והשאירה אותנו עם יצחק הרצוג הבינוני והבורגני.

מהפכה בצביונה של מפלגת העבודה יכולה להתחולל רק אם היא תתנער לחלוטין ממורשתו של ברק העריק, ואם מנהיגים חדשים יחפשו את הדרך שמאלה מהקונסנזוס הלאומי. בלי הדגל האדום אין שמאל, אין אלטרנטיבה ואין להט אמיתי להחליף את השלטון. מגוחך אפילו לחלום שבונפרטיסט כמו ברק, שחלם על מלחמה נגד איראן רק לפני שנתיים, ירים את הדגל ויילחם נגד המשטר הימני המושחת של נתניהו. השניים הם תאומים רעיוניים ופוליטיים, ברק יותר נועז ומסוכן מביבי, ומוטב לחפש דרכים אחרות להחליף את השלטון.

==========

הטור המלא התפרסם באתר עיתון הארץ

"העזה ורומנטיקה בשאיפה ובמחשבה, וריאליזים גמור בהגשמה"
יוסף שפרינצק, ועידת היסוד של מפא"י 6-7.1.1930

הרשמה לעדכונים

סקר הפריימריז 2024

להצבעה

הסקר הגדול של המתמודדים ליו״ר

הצביעו | השפיעו

מאז 2004

כבר 20 שנה, הבמה הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

מצב מפקד

חברי.ות מפלגה פעילים: כ-42,576
לנתונים המלאים | התפקדות

העבודה בסקרים

נכון לתאריך 19.5.24, העבודה-מרצ עם 8 מנדטים (בראשות יאיר גולן), מרצ 4 והעבודה 0 מנדטים.
למעקב סקרים

יצחק רבין

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי