דרך וחזון קודם למצע

Thank you for rating this article.

כל עוד מפלגת העבודה מוכנה להכיל בתוכה "ימין מתון" במישור החברתי, אין כל ערך למצע שתגבש מאחר ולא יהיה בו תוכן אידיאולוגי של ממש (אלא אם תאמץ קפיטליזם נוסח ביבי, ותפנה סופית עורף לשורשיה ולערכי היסוד עליהם הוקמה).

אקטיביזם בטחוני ונאמנות בלתי מתפשרת לחזון הציוני נחשבים אמנם במושגים המעוותים הרווחים כיום ל"ימין", אולם אפיינו את תנועת העבודה הישראלית מראשיתה, ולעתים במיוחד את אגפיה השמאליים (מפ"ם ובעיקר החטיבה לאחדות העבודה שבמסגרתה, לדוגמא, תבעו ממפא"י לנקוט בקו בטחוני תקיף נגד מדינות ערב עם קום המדינה).

לא רק "מגוון רחב של דעות" מכילה מפלגת העבודה כיום, כי אם בראש וראשונה ואקום תוכני וערכי המשווע להתמלא. במתכונתה הנוכחית, היא אינה נבדלת משמעותית ממפלגה וירטואלית כ"קדימה". וזה לא פחות מאות קלון למפלגה שבגלגוליה הקודמים הקימה את מדינת ישראל. 

על מפלגת העבודה לשוב ולהיות מפלגת שמאל ציונית (וכאמור, לא במובן התבוסתני והמנוון שנקשר למושג "שמאל" בשיח הציבורי), סוציאל-דמוקרטית ובעיקר, לבחור הנהגה ראויה, ערכית ובעלת חזון לעמוד בראשה. לפחות יחסית ליתר המועמדים, עמי איילון מסתמן כיום כראוי ביותר לתפקיד. כל ניסוח של מצע סמלי שאין מאחוריו החלטות רציניות יוותר בגדר גימיק בלבד.

"הגשמת האידאה איפוא באופן חלקי היא יותר חשובה לנו מאשר מלחמה עקשנית בעד התפיסה האבסולוטית של הרעיון."
פנחס לבון, גורדוניה - חוב. ט' יוני 1929 עמ' 21-22

מאז 2004

כבר מעל 17 שנה, הבמה-הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

הרשמה לעדכונים

יצחק רבין - ידיעות אחרונות

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי