קיצור תקופת הצינון לבכירי מערכת הבטחון - טעות

Thank you for rating this article.

לפני מספר ימים הגישה יו"ר המפלגה ח"כ שלי יחימוביץ', יחד עם ח"כ בוזי הרצוג, הצעת חוק שמטרתה לקצר את תקופת הצינון של בכירים במערכת הבטחון מ-3 שנים אחרי פרישתם לשנה אחת בלבד. על פניה, ההצעה אמורה לאפשר למספר מועמדים פוטנציאלים להצטרף למירוץ לכנסת בבחירות הקרובות. בסבירות גבוהה הכוונה בעיקר לאפשר לרא"ל מיל. גבי אשכנזי להתמודד על מושב בכנסת מטעם מפלגת העבודה.

שלי יחימוביץ', מכל האנשים, מייצגת את הצורך להתמקד בנושאים אזרחיים/כלכליים/חברתיים. המהלך לפנות עכשיו לאנשי צבא הוא מיותר מכמה סיבות: לא חסרים במפלגת העבודה אנשים בעלי רקע בטחוני, אומנם לא עם פרופיל ציבורי גבוה אך בהחלט אנשי מקצוע שיכולים לעצב ולהציג עמדה מדינית/בטחונית בצורה משכנעת ואמינה. כפי שאני בעצמי כתבתי במאמר קודם באתר זה, יש אומנם חשיבות גדולה שמפלגת העבודה תציע גם אג'נדה מדינית/בטחונית אך הדבר לא מחייב גיוס של עוד אלוף או רב אלוף במיל' לשורותיה. כיסוי הנושא על ידי מומחים אזרחיים היה מדגיש את השליטה של הדרג האזרחי על הדרג הצבאי. למשך שנים זרמו אנשי צבא למערכת הפוליטית והשפיעו במידה לא מועטה על הגישה של מדינת ישראל לתהליך השלום ועל ההתנהלות המדינית שלה. אין כל אינדיקציה לכך שריבוי אלופים במיל' בשכבה השלטת של מדינת ישראל שיפרה את איכות השלטון, את תהליך קבלת ההחלטות או את טיב ביצוען. אך ההשלכה החמורה ביותר של החוק הנ"ל, אם הוא יתקבל, הוא שוב פוליטיזציה של הצבא. לצערי הרב נחזור שנית לתקופות בהן קצינים בכירים הציגו את עמדתם או קבלו את החלטתם תוך התחשבות באקלים הפוליטי ובהתאם לקרבתם לתאריך השחרור. האם זה מה שאנחנו רוצים ? האם זה מה שחשוב כעת ?

"על מקורה של המסורת וההיסטוריה הלאומית כבסיס לדור הנוכחי לבנות, לשנות ולתקן. נזכור את נפילת העם היהודי ובית מקדשו פעמיים, פעם שניה בגלל שנאת חינם. נזכור - נשנה - נתקן"
ברל כצנלסון, "דבר" 1934

הרשמה לעדכונים

מאז 2004

כבר 20 שנה, הבמה הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

מצב מפקד

חברי.ות מפלגה פעילים: כ-48,288
לנתונים המלאים | התפקדות

העבודה בסקרים

נכון לתאריך 24.6.24, העבודה-מרצ עם 11 מנדטים (N12), העבודה 5 ומרצ 4 מנדטים (מעריב)
למעקב סקרים

יצחק רבין

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי