במפלגת העבודה לומדים תורה

Thank you for rating this article.
בס"ד

"לומדים בעבודה": שיעור תורה לקראת ימי החנוכה בבית מפלגת העבודה בתל אביבאמש השתתפו חברי המטה הדתי והמסורתי במפלגת העבודה בשיעור תורה מיוחד שהתקיים בבית המפלגה בת"א, יחד עם מזכ"ל המפלגה ערן חרמוני. את השיעור יזם אלי סדן, יו"ר מטה החברים הדתיים מזה למעלה מ-30 שנה במפלגת העבודה. ואת השיעור מסר הרב חננאל קעידה, מרבני ראש העין שהרחיב בטוב טעם ודעת בהלכות היום: הלכות חנוכה לצד התארגנותו של המטה הדתי לקראת מערכת הבחירות הקרובה.

מה מחבר בין דוד בן גוריון, לוי אשכול, יגאל אלון, אבא אבן שמעון פרס, יצחק רבין ויצחק הרצוג: התשובה היא אחת: "המטה הדתי והמסורתי" במפלגת העבודה. כן. בימים אלו נסגר מעגל היסטורי, והמטה הדתי והמסורתי ב'עבודה' שמח לציין זאת.

המטה הדתי והמסורתי במפלגת העבודה

יובל שנים מלאו מאז קמה מפלגת 'העבודה' הישראלית. התנועה הוותיקה שרבים נהנים להספיד אותה שוב ושוב- נכנסת בגאון לשנת היובל להיווסדה – זו כמובן סיבה למסיבה. וזו גם הסיבה שה"מטה הדתי והמסורתי" בעבודה, שנמנה על דור המייסדים, והמאמין עמוקות בערכיה הצודקים של "תנועת העבודה" ההיסטורית שמח גם הוא לציין יובל שנים פוריות של שותפות אמיצה לדרך התנועה.

המטה הוותיק והפעלתן מהווה "חתיכת היסטוריה" במפלגה: ראשיה עבדו והתגייסו לעזרת כל יו"רי המפלגה לדורותיהם -ראשי ממשלה וראשי אופוזיציה מאז שנת תשכ"ה (1965) והיו משולבים לאורך דורות בפעילות השוטפת של התנועה ברחבי הארץ; בכנסת ובממשלה; ברשויות המקומיות ובהסתדרות; בהסתדרות הציונית ובשאר מוסדותיה המפוארים של תנועת העבודה.

יו"ר המטה הדתי והמסורתי, מר אלי סדן, שהנחה את האירוע בטוב טעם, פתח את הכינוס המיוחד שהתקיים בבית המפלגה בת"א וציין כי טוב לראות את וותיקי המטה הדתי לצד צעירים ודור חדש שמעוניינים לשלב ידיים ולהיערך לקראת המערכה האמיתית שנכונה לנו: להתחבר מחדש לקהלים רבים שמזדהים עם ערכי תנועת העבודה הביטחונית והכלכלית המפוארת – זו שייסדה את המדינה וצה"ל, שהקימה את ההתיישבות ואת זרועות הביטחון.

סדן בירך את מזכ"ל המפלגה, ערן חרמוני ואת ראש אגף ארגון, מר ריצ'רד פרס על הירתמותם להצלחת המפגש ושיעור התורה.

סדן ציין, כי הוא שותף לכמיהה ולערגה שמאפיינת את וותיקי 'המטה הדתי והמסורתי' שעדיין זוכרים היטב את הוועידות הסוערות ומערכות הבחירות לדורותיהם של התנועה ב"ימיה הגדולים"– והם מתרפקים על הימים שבהם היו להם נציגים בכנסת: ח"כ לשעבר הרב מנחם הכהן, יו"ר הקואליציה בתקופת "רבין": מר אלי דיין; וח"כ לשעבר יוסי ונונו, יו"ר "הפורום הדתי" שהתכבד אף הוא בדברי פתיחה והצגת תוכנית עבודה למטה הדתי לשנה הקרובה.

ראשי המטה, אלי סדן ויוסי ונונו, ציינו לטובה את פעילותו המבורכת של חרמוני (עוד במהלך כהונתו כיו"ר ה"מרכז הרעיוני" ב"בית ברל"), על יוזמתו המהפכנית ליזום "עלון שבת" פופולרי מבית מדרשה של תנועת העבודה – ברוח התורה והמסורת ש"כבש את בתי הכנסת" ברחבי הארץ. הם ציינו לטובה את פעילותו של עורך העלון, מר יחיאל מלכה, שמוביל את הפקת העלון בטוב טעם ודעת ובתבונה.

מזכ"ל המפלגה, ערן חרמוני, בירך על התנופה והרענון בשורות המטה הדתי והמסורתי שנערך לקראת תוכנית מקפת לקראת מאמץ לרכז את כל הפעילות המסורתית והדתית במפלגה כ"חוד החנית" הוותיק שלו "תשתית איתנה" בכל רחבי הארץ מהצפון ועד הנגב והמחובר במשך שנים לשטח הוותיק של המפלגה.

"אני רוצה לומר לכם תודה", פתח חרמוני את דבריו בפנייה לסדן וונונו וציין לשבח את ההתעוררות החיובית בשטח לשיח דתי-יהודי במפלגה. "תאים וחוגים רבים נפתחים בזה אחר זה – ומבקשים לחבר את המפלגה לציבורים מסורתיים רחבים- אין כמו "המטה הדתי והמסורתי" במפלגה להוביל בתעצומת את המהפכה בעזרת השם".

חרמוני, כמי שהוביל את מהפכת "עלון השבת" הפופולרי של תנועת העבודה ש"כבש את בתי הכנסת" הדגיש, כי ערכי יסוד רבים של תנועת העבודה יונקים מתוך מסורת ישראל ומתכתבים עימה כגון: העמידה לצד השכבות החלשות; זכויות חברתיות והגנת העם והארץ. חרמוני הזכיר כי ציבור מסורתי ודתי רחב מאמין בלב שלם בערכים שמייצגת תנועת העבודה שייסדה את המדינה ומעוניין להיות שותף להם.

"כמזכ"ל המפלגה, אני פותח את הדלת לדתיים ולמסורתיים, לבוא וליטול חלק בפעילות שעוד נכונה. לנו. מורה הדרך הרוחני של תנועת העבודה, ברל כצנלסון ז"ל, היה "יהודי חם" ומסורתי בכל רמ"ח איבריו ושס"ה גידיו, שדיבר על מסורת ישראל ועל דור מחדש ויוצר שאינו זורק אל גל האשפה את ירושת הדורות...אלא מחזיר לתחייה מסורת קדומה שיש בה להזין את נפש הדור המחדש".

"זאת היא "תנועת העבודה" שאנו גדלנו עליה", – סיכם חרמוני, וציין, כי כעת היא העת המוכשרת לתחילתה של עבודת מטה מקפת שתחבר בין ציבורים מסורתיים ודתיים רחבים למפלגת העבודה, בניצוחו של ה"מטה הדתי והמסורתי" הוותיק, שמהווה כתובת מבורכת לכל הרוצים להתחיל ב"תהליך העומק" שאנו הולכים להוביל בשנים הקרובות".

חרמוני גם ציין, כי הוא מאמין כי קיימת חשיבות רבה ליצירת דיאלוג ומערך פעילות משותפת בין המפלגה לבין ארגוני וגורמי החברה האזרחית הסובבים אותה, הן לקידום ערכי היסוד והן ליצירת תהליכי עומק, "חריש בתלם הארוך", שהנו תנאי שאין בלתו ליצירת שינוי חברתי ופוליטי מהותי אליו אנו חותרים".

בדברי תורה, מפי הרבנים המכובדים שכיבדו את המעמד, נחתם המפגש בין חברי המטה למזכ"ל - שהותיר סיפוק רב וכלי עבודה מאתגרים להמשך שעוד יבוא בעזרת השם.

"אבל העיקר הוא העם. תחיית העם קודמת לגאולת הארץ. אנחנו מעמידים את הכל על העם"
א.ד. גורדון, עם אדם

הרשמה לעדכונים

מאז 2004

כבר 20 שנה, הבמה הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

מצב מפקד

חברי.ות מפלגה פעילים: כ-48,288
לנתונים המלאים | התפקדות

העבודה בסקרים

נכון לתאריך 24.6.24, העבודה-מרצ עם 11 מנדטים (N12), העבודה 5 ומרצ 4 מנדטים (מעריב)
למעקב סקרים

יצחק רבין

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי