סקר הפריימריז הגדול

להצבעה

מי יהיה יו״ר העבודה?

הצביעו | השפיעו

טקס זיכרון לחללי צה"ל בפרשת אלטלנה

Thank you for rating this article.

חברי מפלגת העבודה, קיימו טקס זיכרון לחללי צה"ל שנפלו בקרב עם אנשי אלטלנה, בבית העלמין בכפר ויתקין. נישאו דברים על-ידי ותיק הקרב יהודה שחר, המזכ"ל וכן נאמר קדיש על הקבר.

מזכ"ל המפלגה ערן חרמוני: "... עושים כל שנה טקס לאלטלנה, אבל כשראש הממשלה אמר 'לא צריכה הייתה להיות אלטלנה ראשונה ובטח אסור שתהיה אלטלנה שנייה'. ובשביל שלא תהיה אלטלנה שנייה צריך להגיד את האמת, מה היה באלטלנה הראשונה! אי אפשר לספר סיפור חלקי ואי אפשר לדבר נגד מלחמת אחים ולהתעלם מקיומם של חלק מהאחים שנפלו. ואי אפשר להעלות בדף הפייסבוק של ראש הממשלה, 'מתוך דברי בטקס לנרצחי האלטלנה'. אז אם הם נרצחים, מה זה אומר? שחיילי צה"ל רוצחים? לא! מה שצה"ל נדרש לעשות זה להגן על ריבונות המדינה ולהגן על המדינה וכל מי שנהרג באירוע חילופי אש בין אחים, זה קורע את הלב ובטח לא צריך להתעלם ולהשכיח את זכרם שלושת חללי צה"ל. כדי להבין שמשכתבים את ההיסטוריה ומבחינתי זה אותו שכתוב של ההיסטוריה שבא ומשווה את חיילי צה"ל למעשה לרוצחים בלי להגיד את זה - אני רואה בינו לבין ההסתה שהייתה לפני רצח רבין וההסתה שיש היום לגבי כל מי שנחשב שמאל וכיוצא בזה אותה משפחה".

אלטלנה

יעקב פריד

חיים-משה כץ

דברי המזכ"ל המלאים: "זה לא אירוע המוני, אבל הוא סימבולי כי יש אנשים שמזלזלים בהיסטוריה ומורשת וזאת טעות ענקית. ולדוגמא, עושים כל שנה טקס לאלטלנה ומגיעה לשם מנהיגות שהיום היא גם המנהיגות של המדינה ושל הממשלה כראש הממשלה ושרים כיוצא בזה. ומספרים סיפור ממקום מסויים, כי הלקח שאסור שתהיה מלחמת אחים הוא לקח ברור! אבל כשראש הממשלה דיבר והוא אמר 'לא צריכה הייתה להיות אלטלנה ראשונה ובטח אסור שתהיה אלטלנה שנייה'. ובשביל שלא תהיה אלטלנה שנייה צריך להגיד את האמת, מה היה באלטלנה הראשונה! אי אפשר לספר סיפור חלקי ואי אפשר לדבר נגד מלחמת  אחים ולהתעלם מקיומם של חלק מהאחים שנפלו. ואי אפשר להעלות בדף הפייסבוק של ראש הממשלה מהאזכרה לאלטלנה,'מתוך דברי בטקס לנרצחי האלטלנה'. אז אם הם נרצחים, מה זה אומר? שחיילי צה"ל רוצחים? לא! זה לא הסיפור! וגם צריך להגיד זאת.

מה שהייתה, זאת מדינה שרק קמה, רק התעוררה, בזמן מלחמה שהיא מלחמת קיום, נלחמת על חייה ובלי הערך הזה של מדינה אחת, צבא אחד, נשק אחד - אין לנו שום סיכוי ולא היה לנו שום סיכוי. היינו נראים כמו לבנון, כל מפלגה עם מילציה וצבא פרטי. לכן, מה שצה"ל נדרש לעשות זה להגן על ריבונות המדינה ולהגן על המדינה. וכל מי שנהרג באירוע שהוא אירוע של חילופי אש בין אחים, זה קורע את הלב ובטח לא צריך להתעלם ולהשכיח את זכרם שלושת חללי צה"ל, שניים מהם שורדי שואה, אחד מהם נצר אחרון. שכל מה שהם עשו בסה"כ זה הגנו וכמו שכתוב פה (על המצבה) הם נפלו על הגנת המדינה והעם כולו. זה מה שהם עשו.

אז אנחנו לא יכולים לאפשר לשכוח ושכתוב של ההיסטוריה ולכן היה לי חשוב לעשות את הפעולה הזאת ולתת את הכבוד שלצערי מהנהגת ההמדינה לא נותנים, אנחנו נהיה אלו שנותנים את הכבוד וההוקרה הראויים לחללי צה"ל באירוע הכל כך קשה הזה - חיים-משה כץ, יעקב פריד ופסח וולדיגר שקבור בפתח-תקווה וגם על קברו הונח היום זר. וזה המעט שאנחנו יכולים לעשות. אני חושב שמבחינת הנהגת המדינה דאז בן-גוריון וכו' לא הייתה ברירה לאפשר מעשה של הקמת מילציה פרטית או של מרד. אבל אני מדבר בכלל על מעבר, כדי להבין שמשכתבים את ההיסטוריה ומבחינתי זה אותו שכתוב של ההיסטוריה שבא ומשווה את חיילי צה"ל למעשה לרוצחים בלי להגיד את זה - אני רואה בינו לבין ההסתה שהייתה לפני רצח רבין וההסתה שיש היום לגבי כל מי שנחשב שמאל וכיוצא בזה אותה משפחה.

אני לא יודע לאיזו מפלגה הם שייכים לא כץ, לא פריד ולא פסח - אין לי מושג - העבודה חירות - אין לי מושג וזה לא משנה גם. אבל אני חושב שההתעלמות מזכרם על ידי הנהגת המדינה היא נעשית ממניעים פוליטיים פסולים וזה דבר שאסור לקבל אותו.

תודה שהגעתם וזה המעט שיכולנו לעשות היום ולכבד את זכרם ולהוקיר אותו.

איתנו יהודה שחור, שהיה באותו אירוע טרגי פה בגזרה וחרובי מכפר ויתקין שחקר את הנושא והצליח לאתר את בנו של חיים-משה כץ".

על שלושה חללי צה"ל ונאום הסתה אחד

שלושה חיילי צבא ההגנה לישראל נהרגו מאש האצ"ל בחילופי האש שהתפתחו סביב פרשת אלטלנה. שלושה חיילים שנהרגו מאש אחים בניסיונם להגן על ריבונות המדינה הצעירה שרק קמה, בעודה נלחמת מלחמת קיום מול אויבים מבחוץ.

רה"מ אשר נאם לאחרונה בטקס לזכר הרוגי אלטלנה נמנע להוקיר ולציין את זכרם של שלושת לוחמי צה"ל. התעלם מהם. כאילו לא היו. משל לא נהרגו.

איך אפשר לשאת נאום שליבת המסר שלו כביכול היא נגד 'מלחמת אחים' תוך רמיסת זכרם של חלק מהאחים? יתר על כן, בדף הפייסבוק של רה"מ כונו אנשי האצ"ל שנהרגו 'נרצחים', ובכך הואשמו במשתמע חיילי צה"ל שהשתתפו בקרב כמי שנחשבים ל-"רוצחים".

במלאת 75 שנה לאירועי אלטלנה, ביום רביעי 21.06.2023 בשעה 18:00 ניפגש בבית העלמין הצבאי בכפר ויתקין, נשמור על כבודם וזכרם של חיילי צה"ל שנפלו בקרב - ונניח פרחים על קברם. מוזמנות ומוזמנים להגיע ולכבד (ניתן ואף רצוי לבוא עם פרחים).

לא נוכל להשלים עם ההתעלמות ושכתוב ההיסטוריה והמורשת. לא נוכל להשלים שבישראל של 2023 ראשי המדינה ימחקו את זכרם של חללי צה"ל הקדושים רק בגלל שהם נחשבים כביכול למי שלא היו "מהמחנה הנכון" של הנהגת המדינה הנוכחית.

מחיקת זכרם של חיילי צה"ל שנהרגו מאש האצ"ל איננה פוגעת רק בהם ובבני משפחותיהם - אלא יש בה כדי לתת לגיטימציה חס וחלילה למי שביקשו בעבר או יבקשו בעתיד למרוד באלימות בריבונות המדינה או לפגוע במי שמבקשים להגן עליה ועל ערכי היסוד שלה כמדינה יהודית ודמוקרטית, רק בגלל שהם ממחנה פוליטי שונה מן ההנהגה שמובילה היום את המדינה. זוהי הדרך המהירה להתפרקות חלילה של מדינת ישראל, וזאת לא ניתן.

יתר על כן, קו ישיר עובר בין ההתעלמות משלושת חיילי צה"ל שנפלו מאש האצ"ל וההצגה השקרית של לוחמי צה"ל באירוע כרוצחים, לבין מרעילי הבארות והמסיתים שהיו נגד רה"מ יצחק רבין ז"ל בעבר, ושישנם כיום נגד השמאל או כל מי שלעומתי לממשלת הימין ומתוך מטרה לייצר דה לגיטימציה מובנית לכל מי שמשתייך למחנה הציוני הדמוקרטי. כל הדוגמאות הנ"ל הן פירותיו של אותו עץ מורעל.

פרטים על שלושת חללי צה"ל

טוראי פסח וולדניגר ז"ל

בן 19 בנופלו מאש האצ"ל. נולד ברומניה, שרד את השואה והיה נצר אחרון - כל בני משפחתו נספו בשואה. פסח ז"ל נפצע קשה בקרב גזר במלחמת השחרור והוצב לאחריו במטה הפלמ"ח בתל אביב. שם, בעיר העברית הראשונה, השיגו אותו כדורי אנשי האצ"ל.

טוראי חיים משה כץ ז"ל

בן 20 מנופלו מאש האצ"ל. נולד ברומניה, שרד את השואה והעפיל לארץ. התגייס לחטיבת אלכסנדרוני והשתתף ב-11 קרבות קשים מול צבאות ערב הפולשים, מהם יצא ללא פגע. בזמן ההפוגה הראשונה נפל מאש אנשי האצ"ל בחוף כפר ויתקין. אחיו, יעקב - אלימלך, נפל בעת מילוי תפקידו כחצי שנה לאחריו.

טוראי יעקב יונצ'י פריד ז"ל

בן 20 בנופלו מאש האצ"ל. נולד בהונגריה ועלה לישראל ב-1939. התגייס לפלוגה המיוחדת בהגנה. עם פרוץ מלחמת העצמאות התגייס ולחם בגדוד הפשיטה (הקומנדו) 89 בחטיבה 8. נפל מאש אנשי האצ"ל בחוף ויתקין.

"ממשלה ... יכולה להדפיס כסף או ללוותו מהציבור ... החוב הענק שיוטל על הדורות הבאים הוא אגדה. הגדלת גרעון הממשלה במצב של מיתון היא לצורך צמיחה שמשרתת את הדורות הבאים במקום להותיר להם משק בלתי מפותח"
ד"ר אסתר אלכסנדר

הרשמה לעדכונים

סקר הפריימריז 2024

להצבעה

הסקר הגדול של המתמודדים ליו״ר

הצביעו | השפיעו

מאז 2004

כבר 20 שנה, הבמה הרעיונית היא כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

מצב מפקד

חברי.ות מפלגה פעילים: כ-42,576
לנתונים המלאים | התפקדות

העבודה בסקרים

נכון לתאריך 19.5.24, העבודה-מרצ עם 8 מנדטים (בראשות יאיר גולן), מרצ 4 והעבודה 0 מנדטים.
למעקב סקרים

יצחק רבין 2016 - תזכור

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי