הבמה הרעיונית של מפלגת העבודה

אני? אני רוצה?

יוסי שריד מעלה זכרונות על הדרך בה נבחרה גולדה מאיר לראשות מפלגת העבודה -

... גולדה היתה אישיות מוגבלת, וכמוגבלת היתה דווקא מקובלת, מאוד. מוגבלותה לא באה לה בשל היותה אשה, גם לא בשל היותה "הגבר היחיד בממשלה", אלא בשל תכונותיה וכישוריה - כזאת היתה אמא. האנגלית המילווקית שבפיה היתה טובה, אך היא לא שיפרה מדיניות רעה. מוטב ללבני שלא תיכנס בנעלי גולדה.

"כאשר מאד שקט כאן/ לאחר הסערה ולפניה,/ אני שומע היטב את צעדיה/ הכבדים כמו את צעדיו של סוהר/ בין התאים המואפלים של מוחנו" (מתוך ספרי "שירים 2003-2005").

במארס 1969 מת ראש הממשלה, לוי אשכול, והנהגת המפלגה-מדינה התכנסה בחשאי להחליט - מי יבוא במקום ההולך. כל ממליכי המלכים והמלכות היו נוכחים: פנחס ספיר ויהושע רבינוביץ וישראל גלילי ולובה אליאב ועוד ארבעה-חמישה מ"חברינו", שאיני מצליח לזכור אותם כרגע; וגולדה ישבה בראש. גם אני השתתפתי בתוקף מעמד לא ברור ובנסיבות מעורפלות שקשה לשחזר.

היתה לישיבה תכלית ברורה, שעליה אין מדברים בקול רם: איך חוסמים את "הטורקים הצעירים", את יגאל אלון ומשה דיין, בדרכם למעלה. שמות של מועמדי קש עלו וירדו, והכל ציפו בדריכות לשם המפורש שיעלה סוף סוף, לאחר כל הסחור-סחור הזה.

אז קם לובה אליאב: "אני חושב", אמר, "שגולדה צריכה להיות ראש ממשלה"; ונימק: "כי היא הכי רוצה". הושלך הס, רק בליעת רוק נשמעה. רבינוביץ נטה להתפלץ וכמו ביקש להקיא, מחה במטפחת זיעה קרה ממצחו; גלילי שוטט כהרגלו אנה ואנה, אחוז שרעפים המכבידים על השמיעה, כלום הוא לא שמע; וספיר, לאחר רגע של דומייה, זימזם מנגינה חסידית ותופף קלות באצבע כבדה; ואני התפוצצתי מצחוק, אבל בלב; פני גולדה התכרכמו בהעוויה של גועל, ונטועה בכיסאה היא סיננה בלי ניע שפתיים: "על מה אתה מדבר בכלל - אני? אני רוצה? אני? רוצה? מה קרה לך, לובה". גם לובה לא היה "נחמד" לטעמה.

לו הושלך רימון הלם בחדר, היינו המומים פחות; לו חשף לובה את בטנו וביצע חרקירי לעינינו - שופך קרביו על השולחן - לא היינו נדהמים יותר. עד היום איני יודע אם את דברו אמר בתמימות או בעורמה, שמפשיטה באחת את המלכה וממליכיה, והם עירומים פתאום; בהזדמנות אשאל אותו.

גולדה נכנעה, כמובן, לדין התנועה. עכשיו, לאחר ארבעים שנה, קשה לי להחליט מה מרתיע יותר - ההתחסדות המתפנקת של גולדה או הרעבתנות לראווה של אהוד וביבי ושאול, וציפי גם.

אל מול המאכערים וקבלני הקולות וראשי החמולות וראשי הוועדים המצעידים בסך, ולמראה הארגזים הנרגזים בדרך אל הספירה - אולי עוד אתגעגע לוועדה מסדרת.

======

המאמר המלאה פורסם במקור בעיתון הארץ בתאריך 26.9.2008.

הרשמה לעדכונים

"הצבא איננו ארגון דמוקרטי זה הארגון הבלתי-דמוקרטי היחיד שהדמוקרטיה שומרת כדי להגן על עצמה."
שמעון פרס, ראיון ב-YNET יולי 2005

מאז 2004

כבר מעל 15 שנה, הבמה-הרעיונית מהווה את כיכר העיר היחידה עבור חברי מפלגת העבודה.

הבמה בטוויטר

The_Proletariat
The_Proletariat החבר @GabbayAvi , ראשון בין גבאים. twitter...
03:36PM Feb 18
The_Proletariat
The_Proletariat מסרון: לא לשיריונים, כן לדמוקרטיה. מתארגנת מחר הפגנה מחוץ לביתו של אבי גבאי בנושא, אם ברצונך להשתתף השב 1. יחד נחזק את המפלגה ונמנע דיקטטורה #%D7%94%D7%A2%D7%91%D7%95%D7%93%D7%94
03:02PM Feb 18
The_Proletariat
The_Proletariat עוד סיבה לא להצביע לפיד (וגנץ). twitter...
01:07PM Feb 18

העבודה בטוויטר

GabbayAvi
GabbayAvi יש כל מיני גורמים שרואים את העליה שלנו בסקרים וזה מציק להם בעין. הם רוצים לסכסך ולהחליש אותנו. קחו נשימה עמוקה, זה לא יקרה. שלי יחימוביץ היא שותפה חשובה שלי לדרך ולתפישת העולם וגם שותפה מרכזית שלי במפלגה. יחד איתה ויחד עם הנבחרת המצוינת שלנו - אנחנו הולכים להפתיע בבחירות.
08:59AM Feb 19
Eranhermoni
Eranhermoni רק למען הסדר הטוב: ההחלטה של 'העבודה' ללכת להסכם עודפים עם לפיד התקבלה לפני חודש וחצי, ולאחר שעודה הצהיר עוד קודם שהפעם יחתמו על הסכם עודפים עם מרצ, כך שהדבר משרת את הגוש ולא פוגע בו. מקווה שבכך הסתיים הניסיון העונתי של מרצ לעשות סיבוב על מפלגת העבודה. twitter...
07:30AM Feb 19
NoarHavoda
NoarHavoda אתמול, יושבת ראש התנועה @Tzipi_Livni הודיעה על פרישתה מן המערכת הפוליטית. ציפי לבני הייתה מנהיגה אמיתית שתרמה רבות למדינה, ורצינו להגיד תודה על כך. המערכת הפוליטית תתגעגע אלייך, ציפי
07:29AM Feb 19
GabbayAvi
GabbayAvi נעם, תודה! twitter...
07:43PM Feb 18
GabbayAvi
GabbayAvi ציפי לבני היא שותפה מרכזית במחנה שמאמין בשלטון החוק, בפתרון מדיני ובשמירה על ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. על אף המחלוקת בינינו, ביום הזה אני מבקש להודות לה ולהעריך את תרומתה למדינה. נמשיך להניף את דגלי השלום והדמוקרטיה
01:03PM Feb 18
יצחק רבין - 2014 B

התחברות

לפרסום מאמרים

אחד במאי - עמודה ראשית